İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Taha Akyol, Ermeni tehcirini savundu…

Gazeteci-yazar Taha Akyol, Söz Sende’de Balçiçek İlter’in sorularını yanıtladı. Son kitabı Rumeli’ye Elveda ve gündem hakkında açıklamalar yapan Akyol, ailesinin Kafkasya’dan geldiğini ancak kendisini Türk olarak gördüğünü söyledi. 1915 Ermeni tehciri kararı yorumlayan Akyol tartışılacak açıklamalar yaptı. “Tehcir yanlış değildi” diyerek şaşırtan Akyol, kararın sonuçlarının biraz aşırı olduğunu söyledi. Konukları ile “uyumlu” olmaya büyük özen göstermesiyle bilinen Balçiçek İlter bile Akyol’un yorumu karşısında “Siz tabii tarihçi gözüyle ve konjonktürel bakıyorsunuz. Ben insan hakları açısından ve daha duygusal bakıyorum.” demekten kendini alıkoyamadı.

***
Son kitabı Rumeli’ye Elveda ve gündem hakkında açıklamalar yapan Akyol, 1915 Ermeni tehcirinin doğru bir karar olduğunu savundu…
MEMUR HABERLERİNİN YENİ ADRESİ…
GAZETECİLER.COM
Gazeteci-yazar Taha Akyol, Söz Sende’de Balçiçek İlter’in sorularını yanıtladı. Son kitabı Rumeli’ye Elveda ve gündem hakkında açıklamalar yapan Akyol, ailesinin Kafkasya’dan geldiğini ancak kendisini Türk olarak gördüğünü söyledi.
1915 Ermeni tehciri kararı yorumlayan Akyol tartışılacak açıklamalar yaptı. “Tehcir yanlış değildi” diyerek şaşırtan Akyol, kararın sonuçlarının biraz aşırı olduğunu söyledi. Konukları ile “uyumlu” olmaya büyük özen göstermesiyle bilinen Balçiçek İlter bile Akyol’un yorumu karşısında “Siz tabii tarihçi gözüyle ve konjonktürel bakıyorsunuz. Ben insan hakları açısından ve daha duygusal bakıyorum.” demekten kendini alıkoyamadı.
“TÜRK KİMLİĞİNİ KABUL ETTİLER”
Türkiye’de çok fazla Rumeli kökenli insan olduğunu söyleyen Akyol şöyle devam etti: Kemal Karpat’ın yaptığı nufüs araştırmalarına göre bugün Türkiye’de yaşayanların üçte biri Kırım’dan, Kafkasya’dan, daha büyük bir kısmı da Balkanlardan Türkiye’ye gelmiştir. İmparatorluk coğrafyası bu topraklarda ulus-devletlerin kurulması sürecinde elden çıktığında o topraklarda yaşayan Müslümanlar Türkiye’ye geldiler ve genelde Türk kimliğini de kabul ettiler.
“BABAM ÇERKES, BEN TÜRK’ÜM”
Benim baba tarafım da Kafkasya’dan Sultan Abdül Aziz zamanında gelmiş. Anne tarafım Türkmen. Ancak ben kendimi Çerkes değil, Türk olarak görüyorum. Benim bu meselelere bakışım kültüreldir. Ben İstiklal Marşı’ndan heyecan duyan, Türkçe’yi konuşma dili olarak kullanmaktan haz alan ve ay yıldızı görünce heyecanlanan herkesi Türk kabul ederim.
“TÜRKLER HOYRAT DAVRANMADI”
Balkan savaşları öncesi yaşananlara da değinen Taha Akyol şunları söyledi:
“Türklerin Balkan savaşında ve 1. Dünya savaşında hoyrat davrandığını kabul etmiyorum. Bir tek Ermeni meselesi vardır tartışmaya açık. Cumhuriyet döneminde, uluslaşma sürecinde oldu. Bir faciadır ama soykırım değildir.” Balçiçek İlter’in, “Bu hoyrat değil mi?” sorusuna, Taha Akyol şöyle cevap verdi: “Hoyrattır kabul ediyorum. Ama orada şu var; Balkanları kaybetmişlerdi ve Balkanların kaybında homojen bir nüfus olmamasını sebep olarak gördüler. İki tehditle karşı karşıyalardı. 1-Rumlara dayanarak Yunanistan’ın Ege’yi alması ve 2-Ermenilere dayanarak Rusya’nın da Doğu Anadolu’yu alması…
“TEHCİR KARARI YANLIŞ DEĞİLDİ”
“Tehcir kararı savaş çıkar çıkmaz alınmadı. Osmanlılar 1914’te savaşa girdiler. Tehcir kararı 1915’in Mayıs ayında alındı. O arada Çanakkale devam ediyor, 90 bin şehit var. Sarıkamış faciası yaşanmış. Kanal harekatı devam ediyor, Filistin’de çarpışmalar devam ediyor. Van’da Ermeni komiteleri isyan çıkarıyorlar, Rus ordusunu davet ediyorlar. O bölge Rusların eline geçiyor. Bunun üzerine tehcir kararı alınıyor.”  Bunun üzerine araya giren Balçiçek İlter, “Siz tabii tarihçi gözüyle ve konjonktürel bakıyorsunuz. Ben insan hakları açısından ve daha duygusal bakıyorum.” diye konuştu. Taha Akyol ise şöyle cevap verdi: “Tarihçilik konjonktürel bakmayı gerektirir. Yanlış olan tehcir kararının alınması değil, tehcir sırasında Ermenilerin yaşadığı facialardır.”

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: