İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni diasporasını çıldırtan çıkış!

Sarkisyan, “ABD Başkanı Barack Obama, ‘soykırım’ kelimesini telaffuz etmemiş olsa bile ‘yeğern’ kelimesini kullanarak her şeyi söyledi. Zaten soykırım kelimesini kullanmış olsaydı yine de tatmin olmayıp, bu sefer de ‘neden iki kere söylemedi’ diyecektik” diye konuştu. Milliyet’te yer alan habere göre Sarkisyan’ın bu sözleri ülkede büyük tepki uyandırdı çünkü diasporaya göre ‘yeğern’, ‘soykırım’ ifadesini dile getirmekten kaçınmak için tercih edilen bir kelime. ABD’deki Ermeni diasporasının önde gelen gazetelerinden Asbarez, “Sarkisyan’ın soykırım dersi alması gerekiyor” yorumunda bulundu. Tanınmış yorumcu Ara Khachatourian ise Sarkisyan’ın sözlerinin “hakaret” olduğunu söyledi. Khachatourian, “Eğer Sarkisyan gerçekten de soykırım ile ‘Medz Yeğern’in aynı şey olduğunu düşünüyorsa, şu anki ulusal mücadeleleri doğrudan ‘Ermeni soykırımı’ ile bağlantılı olan bir ülkeyi yönetmemeli” dedi.

***
Ermenistan’da seçimler yaklaşırken Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’dan 1915 olayları hakkında sıradışı bir açıklama geldi.
   Salı günü seçim kampanyası çalışmaları kapsamında Ermenistan ’ın Malatya-Sepastia bölgesine giden Sarkisyan, ‘Medz Yeğern’ (büyük kıyım ya da felaket) ifadesinin ‘soykırım’ ile aynı anlama geldiğini, aralarında bir fark bulunmadığını söyledi. Sarkisyan, “ABD Başkanı Barack Obama, ‘soykırım’ kelimesini telaffuz etmemiş olsa bile ‘yeğern’ kelimesini kullanarak her şeyi söyledi. Zaten soykırım kelimesini kullanmış olsaydı yine de tatmin olmayıp, bu sefer de ‘neden iki kere söylemedi’ diyecektik” diye konuştu.
Milliyet’te yer alan habere göre Sarkisyan’ın bu sözleri ülkede büyük tepki uyandırdı çünkü diasporaya göre ‘yeğern’, ‘soykırım’ ifadesini dile getirmekten kaçınmak için tercih edilen bir kelime. ABD’deki Ermeni diasporasının önde gelen gazetelerinden Asbarez, “Sarkisyan’ın soykırım dersi alması gerekiyor” yorumunda bulundu. Tanınmış yorumcu Ara Khachatourian ise Sarkisyan’ın sözlerinin “hakaret” olduğunu söyledi. Khachatourian, “Eğer Sarkisyan gerçekten de soykırım ile ‘Medz Yeğern’in aynı şey olduğunu düşünüyorsa, şu anki ulusal mücadeleleri doğrudan ‘Ermeni soykırımı’ ile bağlantılı olan bir ülkeyi yönetmemeli” dedi.
http://www.samanyoluhaber.com/dunya/Ermeni-diasporasini-cildirtan-cikis/943208/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: