İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadınlar, Ermeni Kadınlarla Dayanışmada

İstanbul Feminist Kolektif’in çağrıcılığyla bir araya gelen kadınlar, Samatya’da Ermeni kadınlara yönelik saldırıları kınadı. Kocamustafapaşa’da buluşan kadınlar, siyah kıyafetler içinde “Ermeni kadınlar yalnız değildir” pankartı ile “Ben Eva’yım”, “Ben Maritsa’yım”, “Komşuma dokunma”, “Nefret suçları yasası çıkarılsın” dövizleri taşıdı. Türkçe, Ermenici okunan basın açıklamasının Türkçe’sini okuyan Diren Şen, Ermeni kadınlara yönelik saldırıların münferit değil, sistematik olduğunu belirtti*

***
Kadınlar, Samatya’da Ermeni kadınlara yönelik saldırıları kınadı. Siyahlar giyinen kadınlar, öldürülen Maritsa Küçük’ün evine çiçekler bıraktı.
İstanbul – BİA Haber Merkezi 03 Şubat 2013, Pazar
İstanbul Feminist Kolektif’in çağrıcılığyla bir araya gelen kadınlar, Samatya’da Ermeni kadınlara yönelik saldırıları kınadı.
Kocamustafapaşa’da buluşan kadınlar, siyah kıyafetler içinde “Ermeni kadınlar yalnız değildir” pankartı ile “Ben Eva’yım”, “Ben Maritsa’yım”, “Komşuma dokunma”, “Nefret suçları yasası çıkarılsın” dövizleri taşıdı.
Türkçe, Ermeci okunan basın açıklamasının Türkçesini okuyan Diren Şen, Ermeni kadınlara yönelik saldırıların münferit değil, sistematik olduğunu belirtti.
Şen, failerin yakalanmadan saldırıların “hırsızlık-adli vaka” olarak gösterilmesini eleştirerek saldırıların takipçisi olduklarını belirtti.
Türkiye’de ayrımcı söylemler devam ettiği sürece bu tarz saldırıların da devam edeceğine dikkat çeken Şen, bir an önce nefret suçları yasasının çıkartılması gerektiğini ifade etti.
Açıklamanın ardından  öldürülen Maritsa Küçük’ün evin önüne çiçekler bırakıldı. Mahalle sakinleri de camlardan alkışlarla eylemcilere destek verdi.
Ne olmuştu?
* 87 yaşındaki Turfanda Aşık, 28 Kasım’da evinde dövülerek darp edilmiş, iki hafta yoğun bakımda kalmış ve bir gözünü kaybetmişti.
* 84 yaşındaki Maritsa Küçük, 28 Aralık’ta evinde darp edilip yedi yerinden bıçaklanmış olarak bulundu.
* 6 Ocak’ta, (Apostolik Ermenilerin Noel’i kutladığı gün) ise yine yaşlı bir kadın, üç kişi tarafından kendisine para vereceklerini söyleyerek kaçırılmaya çalışıldı.
* 22 Ocak’ta 83 yaşındaki Sultan Aykar’a, evine girerken bir kişi arkasından gelerek saldırdı. Br gözünü kaybetti. (NV)
http://www.bianet.org/bianet/toplum/144067-kadinlar-ermeni-kadinlarla-dayanismada

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: