İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gayrimüslimlere Ait 165 Taşınmazdan 90’ı İade Edilmeyecek

Gayrimüslimlere ait taşınmazların Rum, Ermeni ve Musevi cemaatlerine (geri) iadesi için başlatılan çalışma sürüyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü, başvuruları 27 Ağustos’ta sona eren bin 560 taşınmaz için gerekli değerlendirmelerin yüzde 10’unu tamamladı. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, değerlendirmesini tamamladıkları 165 taşınmaz eserden 90’ına red kararı verdiklerini söyledi. 70’ini olumlu bulduklarını ve 15 tanesi için de tazmin kararı aldıklarını ifade eden Genel Müdür Ertem, çalışmalara devam ettiklerini kaydetti. 

Vakıf eserlerinin durumunu gözden geçirmek ve incelemelerde bulunmak üzere Samsun’a gelen Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü bünyesindeki eserleri gezdi. Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, Sanat Eserleri Yapı işleri Daire Başkanı Suat Faruk Giray ve Samsun Bölge Müdür Vekili Cengiz Bedir ile Seyyid Kudbiddin Türbesi ve Cami’nde incelemelerde bulunan Genel Müdür Ertem, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Ülke genelindeki restorasyon ve ticari yatırımlara gelecek yıl devam edeceklerini ifade eden Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem,”Son 10 yıldır vakıflar alanında önemli hizmetlerimizi var. Bunlar içinde restorasyon olsun yatırım olsun, bunları aynı hızla devam ettireceğiz. Yeni projeler yok. Restorasyon ve yatırımlara devam edeceğiz. Restorasyonu gereken camilerimiz, hanlarımız, hamamlarımız ne varsa tamamının program dahilinde restorasyonunu yapacağız. Ticari mahiyette de yatırımlarımızı gerçekleştireceğiz.” dedi.
Gayrimüslimlere ait eserlerin 5737 Sayılı Vakıflar Kanunu kapsamında geri iadesine ilişkin yürütülen çalışmalara da değinen Genel Müdür Ertem, “27 Ağustos 2012 tarihinde bunların müracaatları sona ermişti. 115 vakıf, bin 560 taşınmaz için müracaat etti. Şimdi değerlendirmelerini yapıyoruz. Kanun kapsamında iade edilmesi gereken yerlerin karların vakıflar meclisi olarak aldık, alıyoruz. Bu güne kadar 165 taşınmazla alakalı değerlendirme yaptık. 90 için ret kararı verdik. 70’ine olumlu karar verdik. Sanıyorum 15 tanesi için de tazmin kararı verdik. Yani biz değerlendirmede daha yüzde 10 seviyesindeyiz. Önümüzde daha zaman var. Rum, Ermeni, Musevi vakıflarının müracaatlarında yoğun olarak Rum ve Ermeni vakıflarına ait. Ayrım yapmadan değerlendirmeye devam ediyoruz.” bilgisini verdi.
“RESTORASYON VE YATIRIMDA SAMSUN’A AĞIRLIK VERECEĞİZ”
Vakıf eserlerinin restorasyonu ve yatırımında Samsun’un eksiği bulunduğu açıklamasında bulunan Genel Müdür Ertem, “Samsun’daki çalışmalarını yerinde görmek ve incelemeler yapmak için geldik. Bölge müdürlerimizin sorumluluk alanlarını arada sırada geziyoruz. Bu çerçevede ne yaptık, ne yapıyoruz, ne yapmamızla alakalı yerinde tespitler yapıyoruz. Samsun’da hizmet noktasında biraz açığımız olduğunu gördük. Yapılması gerekenler var. İnşallah 2013’te gerçekten Samsun Bölge Müdürlüğümüz hizmet alanında bayağı bir faaliyetimiz olacak. Onların talimatlarını verdik. Hem restorasyon hem de yatırım yerlerimiz var. Onların yerinde gördük. 2013 Samsun için Vakıflar Bölge Müdürlüğü açısından iyi geçecek diye düşünüyorum. Samsun’a ağırlık vereceğiz. Samsun ile alakalı Baruthane mevkiinde daha önce ihalesini yaptığımız çok önemli bir ticari konut alanımız var. Oranın yapımına da 2013 yılında başlanacak. Orası da iyi bir çalışma olacak.” ifadelerini kullandı.
Cihan Haber Ajansı
http://yurthaber.mynet.com/detay/samsun-haberleri/gayrimuslimlere-ait-165-tasinmazdan-90i-geri-iade-edilmeyecek/534644

Yorumlar kapatıldı.