İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ne mutlu Türküm diyene!

Erkam Tufan Aytav  / Haber 7

Gelin bu fotoğrafı birlikte yorumlayalım. Gördüğünüz fotoğraf İstanbul Bomonti Özel Bomonti Ermeni Katolik İlköğretim okulunun kapısından çekilmiş.Devlet Ermeni öğrencilere bu tabela ile ne mesaj vermek istiyor sizce?Ya, ‘sen de Türksün, Türk şemsiyesi altındasın ve bununla da övünmelisin’ diyor.Yâda ‘senin Türk olmadığını biliyorum bak ayağını ona göre denk at’ diyor.Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundaki temel söyleme göre Türklük bir üst kimlikti, dolayısı ile bu topraklarda yaşayan herkes Türk olarak kabul edilecekti. Hâlbuki Osmanlı da Türk demek Araplar ve Gayrimüslimler dışındaki herkesti. Cumhuriyet bu konuda daha bir kapsayıcı bir ifade ile yola başladı. Hâlen yürürlükte olan 1982 Anayasası’nın 66. maddesinin birinci fıkrasına göre “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür” ifadesine rağmen fiiliyat böyle olmadı.Devlet her fırsatta bu ülkede yaşayan gayrımüslimlerin Türk olmadığını fiilen hatırlattı.
Devlet anayasada yazdığı gibi Ermenileri, Yahudileri, Süryanileri, Rumları Türk kabul etseydi kendileri açısından rencide edici olarak görülse bile bugünkü halden daha iyi olurdu diyebiliriz. Böylelikle ortak şemsiyenin altına girmiş olacaklardı.
Biz gene başa yani fotoğrafa dönelim. Cumhuriyet tarihi tecrübelerimize bakarak diyebilirim ki, bu fotoğrafın oraya asılma sebebi ‘senin Türk olmadığını biliyorum ayağını ona göre denk al’ demektir.
Artık devletin bu konuda bir karar vermesi gerekiyor.
Ya anayasanın dediği gibi herkes Türk’tür diyecek, Türk muamelesi yapacak. Tabii bunun sonucunda gayrimüslimler fiilen eşit vatandaş olacaklar.
Yâda ‘esas olan Türk olmaktır, sizi Türk olarak kabul etmiyorum. Sizler zimmîsiniz veya her neyseniz, sistem içinde yeriniz budur’ diyecek. Resmi olarak bazı siyasal ve kamusal hakları Müslüman vatandaşlara nazaran sınırlandırılmış olacak.
Yâda anayasadaki vatandaşlık Türklük ilişkisini yeniden gözden geçirecek. Irkına, dinine bakmadan herkesi eşit ve birinci sınıf vatandaş muamelesi yapacak.
Artık bunun bir şekle bağlanması lazım.
Gayrımüslimler bu ülkede devemi, kuş mu, deve kuşumu bilelim.
Erkam Tufan Aytav – Haber 7
erkamaytav@hotmail.com
twitter.com/erkamtufan

Yorumlar kapatıldı.