İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Obama’ya Ermeni Baskısı Artıyor

İbrahim H. Aydoğan – Turkishny.com

Etkin Ermeni Amerikan kuruluşlarından Amerika Ermeni Kurulu (AAA), 2008 yılında gerçekleştirdiği seçim kampanyasında soykırım iddialarını tanıma sözü veren Obama’yı bu sözünü başkanlığının ikinci döneminde yerine getirmeye davet etti… Obama’nın birinci döneminde ABD ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin geliştiğine vurgu yapılan mesajda AAA, “Başkan’nın yeninden seçilmesi Güney Kafkasya’daki gerilimin düşürülmesi ve bölgesel problemlerin halli için bir fırsat sunuyor,” deniliyor. Obama’nın 1915 olaylarına ilişkin görüşlerini çok defalar dile getirdiğini ve Ermenice “Meds Yeghern” terimini kullandığını vurgulayan AAA, 1915 olaylarının 100. yılına yaklaşılırken Ermeni toplumunun Obama’dan sözde soykırımı tanıdığını “daha açık ifadelerle dile getirmesini ve Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmesi için çalışmasını” beklediğini yazdı.

***
Obama’nın yeniden seçilmesini değerlendiren birçok uzman, 1915 olaylarının 100. yılı nedeniyle Ermeni diasporasının soykırım iddialarının tanınması yönündeki gayretlerini yoğunlaştırılmasıyla birlikte Türk-Amerikan ilişkilerinin gergin bir dönemden geçebileceğine işaret ediyor.
6 Kasım’da gerçekleştirilen seçimlerin ardından ABD Kongresi’nde Türk ve Ermeni lobileri arasında da çetin bir mücadele başladığı ve 1915 olaylarının 100. sene-i devriyesine kadar vazife başında kalmaları beklenen etkin vekillerin yakın markaja alındıkları bildiriliyor.
1915 olaylarının 100. yılının Obama’nın ikinci dönemine denk geldiğine dikkat çeken birçok uzman da Türkiye’nin 2015’e kadar olan dönemde kendi tezlerini aktarabilmek adına yaptığı faaliyetleri güçlendirmesi ve Türk ve Müslümanlar’ın hadiseye bakış açısını batı kamuoyuna anlatabilmek için yeni yollar bulması gerektiğini kaydediyor.
AAA, Obama’yı “Soykırım”ı Tanıma Sözünü Tutmaya Davet Etti
Seçim kampanyaları boyunca ne Başkan Obama’nın ne de Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’in 1915 olaylarına ilişkin Ermeni tezlerinin ABD tarafından benimsenmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapmamış olmaları nedeniyle seçimlerde adayların hiçbirini resmi olarak desteklemeyen Ermeni diaspora kuruluşları, seçim zaferi sonrasında Obama’ya tekrar “soykırımı tanımayı” telkin eden mesajlar göndermeye başladı.
Etkin Ermeni Amerikan kuruluşlarından Amerika Ermeni Kurulu (AAA), 2008 yılında gerçekleştirdiği seçim kampanyasında soykırım iddialarını tanıma sözü veren Obama’yı bu sözünü başkanlığının ikinci döneminde yerine getirmeye davet etti.
Obama’nın birinci döneminde ABD ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin geliştiğine vurgu yapılan mesajda AAA, “Başkan’nın yeninden seçilmesi Güney Kafkasya’daki gerilimin düşürülmesi ve bölgesel problemlerin halli için bir fırsat sunuyor,” deniliyor.
Obama’nın 1915 olaylarına ilişkin görüşlerini çok defalar dile getirdiğini ve Ermenice “Meds Yeghern” terimini kullandığını vurgulayan AAA, 1915 olaylarının 100. yılına yaklaşılırken Ermeni toplumunun Obama’dan sözde soykırımı tanıdığını “daha açık ifadelerle dile getirmesini ve Türkiye’nin geçmişiyle yüzleşmesi için çalışmasını” beklediğini yazdı.

http://www.turkishny.com/special-news/56-special-news/105489-obamaya-ermeni-baskisi-artiyor

Yorumlar kapatıldı.