İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Irkçının cezası katlanacak

Başbakan Erdoğan’ın gündeme getirdiği ‘nefret’ suçuna ilişkin tasarının hazır olduğunu ve Meclis açıldığında görüşüleceğini söyleyen Adalet Bakanı Ergin, nefret suçunun başlı başına bir suç olarak düzenlenmeyeceğini, yasalarda var olan suçların nefret söylemiyle işlenmesi halinde cezai artırım sebebi olacağını söyledi… Sayın Başbakanımız da bunu Bosna gezisi sırasında dile getirmişti. Bununla ilgili bir çalışma ekibi oluşturuldu. TCK’da hangi maddelere müdahale edilmesi gerektiğine dair çalışmamız hazır. Parlamento çalışmaya başladığında tasarımızı sevkedeceğiz ve artık Türkiye’de kişilerin dilinden, dininden, renginden, mezhebinden, kanaatinden, cinsiyetinden, cinsel tercihinden dolayı önyargılarla şiddetle karşılaşması veya hakarete uğrayacak şekilde bir saldırıya maruz kalması bir şekilde ceza müeyyidesi ile bir yaptırıma bağlanacak.”

***

Ergin, nefret suçunun başlı başına bir suç olarak düzenlenmeyeceğini, yasalarda var olan suçların nefret söylemiyle işlenmesi halinde cezai artırım sebebi olacağını söyledi. Ergin, “Mesela kişi renginden dolayı dövüldüyse, ceza yarı oranında artırılacak” dedi.
Önyargıya dayanan suç
NTV’nin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Başbakan’ın da söyleme getirdiği nefret söylemine ilişkin yasal düzenlemenin çerçevesi ne olacak” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Peygamberimize dönük saldırı içeren filmlerin yayımlanmasından sonra oluşan hassasiyet de gözetilerek, kişilerin din, dil, ırk, renk, dini inanç, felsefi kanaat, cinsiyet, cinsel tercih noktalarından hareketle önyargıya dayalı olarak işlenmiş suçlarda belli bir ceza artırımı ve özel cezalandırma sistemini öngören nefret suçu dediğimiz bir düzenleme yapılması ihtiyacı hasıl oldu.
Sayın Başbakanımız da bunu Bosna gezisi sırasında dile getirmişti. Bununla ilgili bir çalışma ekibi oluşturuldu. TCK’da hangi maddelere müdahale edilmesi gerektiğine dair çalışmamız hazır. Parlamento çalışmaya başladığında tasarımızı sevkedeceğiz ve artık Türkiye’de kişilerin dilinden, dininden, renginden, mezhebinden, kanaatinden, cinsiyetinden, cinsel tercihinden dolayı önyargılarla şiddetle karşılaşması veya hakarete uğrayacak şekilde bir saldırıya maruz kalması bir şekilde ceza müeyyidesi ile bir yaptırıma bağlanacak.”
Yarı oranında artırılacak
Ergin, “Suçların cezası ne olacak” sorusunu ise, “Yapılan eylemin bir sonucu vardır. Yaralama fiiliyse bu, renginden dolayı dövüldüyse yaralanma oluştuysa, buna verilecek ceza atıyorum 2 yıl hapis cezasıdır. Ama bu renginden dolayı olduysa yarı oranında artırılacak. 3 yıl olacak. Yarı oranında artırılan bu ceza nefret suçu olacak. İşlenen suçun bir cezası kanunlarımızda var zaten. Ama önyargıdan dolayı bu suçun işlenmesini, bir cezai artırma sebebi olarak düzenliyoruz” diye yanıtladı..

Yorumlar kapatıldı.