İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bartholomeos’tan ‘Saygılı olun’ çağrısı

Hakan Çelik / hakan.celik@posta.com.tr

Ortodoks Kilisesi, Hıristiyanlık dünyasının en doğudaki kapısıdır. Pek çok otonom kilisesi olmasına karşın hiyerarşik olarak en büyük merkezi İstanbul’dadır. Üstelik Osmanlı dönemi dahil, yüzyıllardan beri varlığını koruyan bir kurumdur. Hıristiyanlar, bu nedenle İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni “ekümenik” sıfatıyla tanır. Rum Ortodoks Patrikhanesi, konumu ve uzun tarihi birikimi nedeniyle İslam dünyasına diğer Hıristiyanlık mezheplerine göre daha yakındır.

***
Patrik I. Bartholomeos, Gökçeada doğumlu bir din adamı. Çocukluğu büyük oranda İstanbul’da geçen Patrik, eğitim sürecini Heybeliada’da Ruhban Okulu’nda tamamladıktan sonra yetenekleri ve iyi ahlakıyla dikkat çekti ve kilise ortamında saygın bir konum elde etti. Hayatını Tanrı yoluna adadı ve sonunda kilisenin en yüksek ruhani önderi olarak Patrik seçildi.
Ortodoks Kilisesi, Hıristiyanlık dünyasının en doğudaki kapısıdır. Pek çok otonom kilisesi olmasına karşın hiyerarşik olarak en büyük merkezi İstanbul’dadır. Üstelik Osmanlı dönemi dahil, yüzyıllardan beri varlığını koruyan bir kurumdur. Hıristiyanlar, bu nedenle İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni “ekümenik” sıfatıyla tanır.
Rum Ortodoks Patrikhanesi, konumu ve uzun tarihi birikimi nedeniyle İslam dünyasına diğer Hıristiyanlık mezheplerine göre daha yakındır. Yüzyıllarca bir arada yaşamış olmanın getirdiği bir özellik olarak Ortodokslarla Müslümanların bazı ibadet şekilleri ve yaşayış biçimleri birbirine benzer. Türklerle Yunanlar gibi Ortodokslarla Müslümanlar
da yakındır.

Yorumlar kapatıldı.