İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zirve Davası hakiminden asker sanıklara soru: Kimsiniz ki mahkeme dinliyorsunuz?

Zirve Yayınevi Davası’nda asker sanıkların yargılanmasına devam ediliyor. Biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 45. duruşmasında, savunması alınan tutuklu sanıklardan muvazzaf asker Murat Göktürk, “Sözde Ergenekon terör örgütü üyesi değilim. Üyesi olduğum örgüt Jandarma Genel Komutanlığı’dır” dedi.Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa ise sanığa, “Sen kimsin de, mahkeme heyeti ve müdahil avukatları dinliyorsun?” sorusunu yöneltti. Ancak herhangi bir yanıt alamadı.

***
Malatya Zirve Yayınevi Davası’nda, “Ergenekon’a değil Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlıyım” diyen asker sanığa hakim hangi hakla mahkeme ve avukat dinlediklerini sordu.
Katliamda öldürülen Tilman Geske’nin Susanne Geske duruşmaya koruma eşliğinde geldi.
MALATYA – Zirve Yayınevi Davası’nda asker sanıkların yargılanmasına devam ediliyor. Biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin davanın 45. duruşmasında, savunması alınan tutuklu sanıklardan muvazzaf asker Murat Göktürk, “Sözde Ergenekon terör örgütü üyesi değilim. Üyesi olduğum örgüt Jandarma Genel Komutanlığı’dır” dedi.Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa ise sanığa, “Sen kimsin de, mahkeme heyeti ve müdahil avukatları dinliyorsun?” sorusunu yöneltti. Ancak herhangi bir yanıt alamadı.
Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi ‘ndeki 45. duruşmada, savunma yapan sanık Murat Göktürk, iddianamede kendisiyle ilgili suçlamaları reddetti. Göktürk, kendilerine komplo kurulduğunu iddia etti.
Savunmasını yaparken zaman zaman ağlamaklı olduğu görülen Göktürk, olayda yakınlarını kaybedenlere taziyelerini ilettiğini belirtti.
Göktürk, savunmasında şöyle dedi:
“İddianamenin büyük bir bölümünde ifadeleri bulunan İlker Çınar’la, Mersin ‘de Ruhi Abat’la birlikte tanıştım. Kendimi beden eğitimi öğretmeni olarak tanıttım. O benim askeri personel olduğumu bilmezdi. Benimle ilgili iddiaları kesinlikle doğru değildir. Benim İstanbul Adliyesi’nde verdiğim ifadede, Malatya ‘daki misyonerlikle ilgili çalıştaylara katıldığımı kabul ettiğim yazmaktadır. Ancak, ifademi alan savcı Zekeriya Öz’ün bu ifadeyi İlker Çınar’ın ifadesinden aldığını düşünüyorum. Zaten çok geç saatlerdi ve ben ifademi okuyamamıştım. Ruhi Abat ile görüşmelerim tamamen ikili ilişkilerden ötürüdür. Kendisinin Arapça yayınlar konusunda bana çok yararı olmuştur. Hüseyin Yelki ile de Arapça İncil temini için görüşmüş ve tanışmıştım. Hakkımdaki suçlamalar ve iftiraları kabul etmiyorum. Ben sözde Ergenekon terör örgütü üyesi değilim. Üyesi olduğum örgüt Jandarma Genel Komutanlığıdır.”
 ADAMLARIN ENSESİNDE DOLAŞIP NEDEN HABER VERMEDİNİZ?
Savunmasını tamamlayan sanığa, mahkemenin 24. celsesinde tanık olarak verdiği ifadeleri hatırlatan Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, ifadeleri arasında çok çelişki bulunduğunu söyledi.
Kısa’nın, “ Malatya ‘da kendi sorumluluk bölgenizde olmamasına rağmen misyonerlerle ilgili izleme yapmışsınız. Adamların sürekli olarak ensesinde dolaşmışsınız. Bu kadar yakın takibe aldığınız adamlara yönelik bir saldırıyı hissetmediniz mi?” sorusuna sanık, “Böyle bir saldırı olacağı yönünde bilgimiz yoktu. Olsa bunu mutlaka üstlerimize bildirirdim” yanıtını verdi.
Bunun üzerine mahkeme başkanı Kısa, “Mahkeme heyetini, avukatları dinlemişsiniz. Sen kimsin de, mahkeme heyeti ve müdahil avukatları dinliyorsun?” dedi. Kısa, davanın asker sanıklarından eski Malatya Jandarma Konutanı ve emekli Albay Mehmet Ülger’e de soracağını söyledi.
Sanık Göktürk ise soruya “bilgisinin olmadığı” yanıtını verdi. (Ajanslar)

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1099840&CategoryID=77

Yorumlar kapatıldı.