İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Farklı Din ve İnançların Temsilcileri Barışın Etrafında Toplandı

17. Didim Barış Şenliği kapsamında düzenlenen “Barış ve Medeniyetlerin kardeşliği” konulu söyleşiye katılan farklı din ve inançların temsilcileri Dünyaya barış çağrısında bulundu… Ermeni Patrik Temsilcisi Episkopos Sahat (Sahak olacak. Hyteret) Maşalyan ise dinlerin neden insanların birliğine, dirliğine ve kardeşliğine sebep olmadığını sorarken “Din açıkçası insanın özünü hükmediyor. Din kullanılmaya çok açık bir şey; bu nedenle din adamlarına büyük görevler düşüyor. Din kullandırılmamalı; bu da zaten mezhep çatışmalarına neden oluyor. İnsan dindeki ön yargılardan kurtulmalı ve özgür olmalı. Gelin dünyaya gülümseyelim ve birlikte hareket edip barışı sağlayalım çünkü hayat çok kısa..” ifadelerine yer verdi.

***
AYDIN (İHA) – 17. Didim Barış Şenliği kapsamında düzenlenen “Barış ve Medeniyetlerin kardeşliği” konulu söyleşiye katılan farklı din ve inançların temsilcileri Dünyaya barış çağrısında bulundu.
17. Didim Barış Şenliği farklı inanç ve dinlerden din adamlarını söyleşide bir araya getirdi. “Barış ve Medeniyetlerin kardeşliği” konulu söyleşi yoğun bir katılımla Didim Ticaret Odası Aytaç-Nurullah Kocabıyık Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Etkinliğe Didim Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz ve çok sayıda Didimli katıldı.
Söyleşinin moderatörlüğünü TV yapımcısı ve Yazar Tayfun Talipoğlu gerçekleştirdi. Söleşiye Didim İlçe Müftüsü Mikail Polat, Ermeni Patrik Temsilcisi Episkopos Sahat Maşalyan, Mardin-Diyarbakır Süryani Metropoliti Saliba Özmen, Süryani Kadim Kilisesi Vakfı yönetim kurulu üyesi Engin Güzeliş ve Alevi Enstitüsü kurucu üyesi Prof. Dr Ayhan Yalçınkaya konuşmacı olarak katıldı.
Söleşi de kısa bir konuşma yapan moderatör TV yapımcısı ve Yazar Tayfun Talipoğlu Barışın ekmek ve su gibi bir ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak, barış için bir arada olunduğunu belirtti.
“İSLAM BARIŞ DEMEK”
Söleşide ilk konuşan Didim İlçe Müftüsü Mikail Polat İslam’ın barış demek olduğunu belirterek barışın altyapısının tesis edilmesi gerektiğini söyledi. Polat Sevginin bulunmadığı ortamda barışın sağlanamayacağını vurgu yaparak “Sevgide Yunus Emre ve Mevlana gibi olmalıyız; cömert olmalıyız. Merhamet ve sevgi olmayan yerde barış olmaz. Hak ve hukuk olmadığı yerde adalet adaletin olmadığı yerde de barış olmaz.”diye konuştu.
“DİN KULLANDIRILMAMALI”
Ardından konuşan Ermeni Patrik Temsilcisi Episkopos Sahat Maşalyan ise dinlerin neden insanların birliğine, dirliğine ve kardeşliğine sebep olmadığını sorarken “Din açıkçası insanın özünü hükmediyor. Din kullanılmaya çok açık bir şey; bu nedenle din adamlarına büyük görevler düşüyor. Din kullandırılmamalı; bu da zaten mezhep çatışmalarına neden oluyor. İnsan dindeki ön yargılardan kurtulmalı ve özgür olmalı. Gelin dünyaya gülümseyelim ve birlikte hareket edip barışı sağlayalım çünkü hayat çok kısa..” ifadelerine yer verdi.
“SAVAŞ İNSANLIĞIN TAHRİBATIRDIR”
Diyarbakır Süryani Metropoliti Saliba Özmen ise konuşmasında kendi inançların doğuşu ve yayılışı hakkında yazılan mesajı okudu. Özmen Kutsal kitaplarda barış ve kardeşliğin esas olduğunu belirterek kötülüğün bertaraf edilmesi için birlikteliğin şart olduğunu söyledi. Özmen “Savaş her zaman zarar olmuştur. Savaş insanlığın tahribatıdır. Tanrı’yı sevmek insanı sevmektir. Barış temiz kalpli insanlarla olur; barışı sağlamak için de her yerde her toplumda ve her festivalde dile getirilmelidir.”dedi.
Süryani Kadim Kilisesi Vakfı yönetim kurulu üyesi Engin Güzeliş ise tüm insanların kardeş olduğunu ve savaşın neden çıktığını anlayamadığını belirtti ve tüm insanları sevdiğini dile getirdi.
Alevi Enstitüsü kurucu üyesi Prof. Dr Ayhan Yalçınkaya ise konuşmasının başında Alevileri ilk kez bir toplantıda bir müftünün temsil etmediğini, söyleşi de ortaya çıkan tablodan dolayı da memnun olduğunu belirterek “Aleviler ayrı bir inanç mı ki diyen Diyanet’in bir temsilcisinin burada buna girişmemesi de ayrı bir övgüyü hak ediyor. Bu yüzden sayın Kaymakamımıza ve Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.”dedi. Yalçınkaya sürekli barıştan ve kardeşlikten bahsedenlerin bu kavramları aslında ihlal ettiğini ileri sürerken “17 yıldır buradan dünyaya kardeşlik ve barış mesajı verilmeye çalışılıyor. Barış tam olarak kardeşçe gördüğün insanların farklılıklarını da görmektir. Kardeşlik için ön şart olmamalı.”dedi.
Söyleşinin sonunda Belediye Başkanı Mümin Kamacı konuşmacılara çiçek vererek teşekkür etti.

Yorumlar kapatıldı.