İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tsitsernakaberd’de Yunan Soykırımı kurbanları anıldı

Bugün 19 Mayıs’ta Yunanlılar, Osmanlı İmparatorluğu tarafından Pontus Rumları Soykırımı masum kurbanlarını anmaktalar. 1916-1923 tarihlerinde bu soykırım sonucu 350.000 Yunanlı hayatını kaybetti… Millet Meclisi Başkanı, ″Ermenistan yönetimi Hıristiyan halkların soykırımının uluslararası ölçekte kınanması yönünde her şeyi yapacaktır. Ermenistan Parlamentosu 24 Nisan’da  uluslararası toplumun sadece Ermeni değil, aynı zamanda Yunan ve Süryani hakların soykırımlarının da kınanması yönünde çağrıda bulundu.  Bu doğrultuda çabalarımızı birleştirmeliyiz, çünkü soykırımın inkarı soykırım icra etmek kadar tehlikelidir. 21. yy.’da inkarcılık aynı derecede tehlikeli ve bu anlamda ben toplumumuza, onur meselesi yaptığımız ve soykırımın uluslararası düzeyde tanınması ve  kınanması yönünde gittiğimizden teşekkür ediyorum. Başka yol yok, er veya geç Türkiye hem Ermenilerin hem Pontus Rumlarının hem de Süryanilerin soykırımlarını kabul edecektir; çünkü sadece kınayarak, sadece tarihiyle uzlaşarak Türkiye, ki bundan derinden şüphe ediyorum, Avrupa medeniyetini taşıdığını kanıtlayabilir.” 

Bugün 19 Mayıs’ta Yunanlılar, Osmanlı İmparatorluğu tarafından Pontus Rumları Soykırımı masum kurbanlarını anmaktalar. 1916-1923 tarihlerinde bu soykırım sonucu 350.000 Yunanlı hayatını kaybetti.  
Millet Meclisi Halkla İlişkiler Bölümünden verilen bilgiye göre; Ermenistan Millet Meclisi Başkan Yardımcısı Eduard Şarmazanov, milletvekilleri, Yunanistan’ın Ermenistan Geçici Maslahatgüzarı Vasiliki Dikopulo, Ermenistan Yunan Toplumsal Kuruluşları Birliği  başkanı Arkadi Khitarov, din adamları, Yunan toplumu temsilcileri Tsitsernakaberd’i ziyaret ettiler, Ermeni Soykırımı Anıtına  çelenk ve çiçekler koydular, Küçük Asya sathında 1916-1923 yıllarında Osmanlı Türkiyesi tarafından Yunanlılara yönelik soykırımın masum kurbanlarını andılar.
Ermenistan Millet Meclisi Bşk. yard. 20. yy. başında Osmanlı Türkiyesi tarafından Küçük Asya sathında  tertiplenen kıyımları kınayarak ″Ermenistan yönetimi Hıristiyan halkların soykırımının uluslararası ölçekte kınanması yönünde her şeyi yapacaktır. Ermenistan Parlamentosu 24 Nisan’da  uluslararası toplumun sadece Ermeni değil, aynı zamanda Yunan ve Süryani hakların soykırımlarının da kınanması yönünde çağrıda bulundu.  Bu doğrultuda çabalarımızı birleştirmeliyiz, çünkü soykırımın inkarı soykırım icra etmek kadar tehlikelidir. 21. yy.’da inkarcılık aynı derecede tehlikeli ve bu anlamda ben toplumumuza, onur meselesi yaptığımız ve soykırımın uluslararası düzeyde tanınması ve  kınanması yönünde gittiğimizden teşekkür ediyorum. Başka yol yok, er veya geç Türkiye hem Ermenilerin hem Pontus Rumlarının hem de Süryanilerin soykırımlarını kabul edecektir; çünkü sadece kınayarak, sadece tarihiyle uzlaşarak Türkiye, ki bundan derinen şüphe ediyorum, Avrupa medeniyetini taşıdığını kanıtlayabilir.
News from Armenia – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: