İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çelik: ‘Tek din’ dil sürçmesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Radikal gazetesine, partinin kuruluş felsefesi, program ve tüzüğünde ‘etnik, dini ve bölgesel’ milliyetçiliğe karşı olduğunun yazılı olduğunu hatırlattı. Başbakan Erdoğan’ın da “Tek vatan, tek bayrak, tek millet” derken, “tek din ve tek dil” ifadelerini kullanmadığını söyleyen Çelik, “Demokratik ve laik ülkelerde tek din olmaz. Bizim gayrimüslim vatandaşlara karşı tutumumuz da bellidir. Sayın Başbakan bunu bir kez söyledi. Sayın Başbakan’ı yıllardır tanıyan, yanında duran birisi olarak söylüyorum ki, bu bir dil sürçmesidir” dedi.

***************
AK Parti’li Hüseyin Çelik: Başbakan’ın Erdoğan’ın ‘tek din’ açıklaması dil sürçmesi
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘kırmızı çizgileri’ sayarken ‘tek dini’ de buna eklemesi kamuoyununda tartışmalara neden oldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, demokratik ve laik ülkelerde ‘tek din’ olamayacağını vurgularken, Erdoğan’ın açıklamasını “dil sürçmesi” olarak değerlendirdi.
Çelik Radikal gazetesine, partinin kuruluş felsefesi, program ve tüzüğünde ‘etnik, dini ve bölgesel’ milliyetçiliğe karşı olduğunun yazılı olduğunu hatırlattı. Başbakan Erdoğan’ın da “Tek vatan, tek bayrak, tek millet” derken, “tek din ve tek dil” ifadelerini kullanmadığını söyleyen Çelik, “Demokratik ve laik ülkelerde tek din olmaz. Bizim gayrimüslim vatandaşlara karşı tutumumuz da bellidir. Sayın Başbakan bunu bir kez söyledi. Sayın Başbakan’ı yıllardır tanıyan, yanında duran birisi olarak söylüyorum ki, bu bir dil sürçmesidir” dedi.
Erdoğan ile ‘tek din’ konusunu görüşmediğini de söyleyen Hüseyin Çelik, ikinci bir ihtimali de gündeme getirdi. Türk ve Kürt ‘şovenistlerinin’ kökenlerini Şamanizm ve Zerdüştlüğe dayandırma gayretleri olduğunu ifade eden Çelik, “Eğer dil sürçmesi değilse, Sayın Başbakan şunu da kastetmiş olabilir: Türk ve Kürt şovenistlerinin bütün gayretlerine rağmen bu memlekette etnik kavga çıkmadıysa, temel sebeplerinden bir tanesi de inanç birliğidir” dedi.
4 Mayıs’ta Kahramanmaraş’ta “Tek din demedik” diye konuşan Erdoğan, 5 Mayıs’ta ise Adana’daki konuşmasında ‘tek dil’ demediğini belirttikten sonra, “Tek bayrak, tek millet, tek din, tek devlet dedik” ifadesini kullanmıştı. Erdoğan seçim öncesi Niğde ve Aksaray’daki mitinglerinde, BDP’den gelen eleştirilere “Ben hiçbir yerde tek dil demedim” diye yanıt vermişti.
Not: Yaının devamını aşağıdaki linkten okuyabilrsiniz. http://www.posta.com.tr/siyaset/HaberDetay/Celik___Tek_din__dil_surcmesi.htm?ArticleID=120357

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: