İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diasporanın ‘tez’ zaferi

Kasım Cindemir /HABERTÜRK

ABD’de Türk tarih tezlerini savunan bir internet sitesi ‘güvenilmez’ ilan edildi. ABD’nin St. Paul kentindeki 8. Federal Temyiz Mahkemesi, Minnesota Üniversitesi’nin, “Ermeni soykırım tezi” ile ilgili olarak Türk tarih tezlerini savunan bir internet sitesini “güvenilmez” olarak gösterme hakkının bulunduğuna karar verdi.
İnternet sitesi “güvenilmez” gösterilen Amerika Türk Konseyi (TCA), Minnesota Üniversitesi’ne iftira davası açmış ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirtmişti. Mahkeme, Türk tarihçi ve sosyolog Taner Akçam’ın da konuk profesör olarak görev yaptığı üniversiteye bağlı “Holokost ve Soykırım Çalışmaları Merkezi”ne dava açılamayacağını bildirdi.

Üniversite merkezinde görev yapan akademisyenler, 1915 trajik olaylarını “soykırım” olarak niteliyor. Aynı akademik merkez, TCA’nın sitesini önce “güvenilmez” olarak nitelemiş ve daha sonra da “güvenilir olmayan siteler” listesini kendi internet sitesinden tamamen çıkarmıştı.
‘İFTİRA’YA RET
Temyiz Mahkemesi, TCA’nın anayasal güvence altındaki ifade özgürlüğünün ihlali ve “inkâr iddiasıyla iftira” suçlamalarını reddetti. Mahkeme, Üniversite’nin TCA sitesine girmek isteyenleri engelleyici bir adım atmadığını belirtti. Minnesota Üniversitesi yetkilileri, Sokrates’ten bu yana hocaların öğrencilerini “güvenilir olmayan kaynaklar” konusunda hep uyardıklarını ifade ettiler. Yetkililer, “Ancak, şimdi bu tür eleştiriler bütün dünyanın gözü önünde oluyor. TCA gibi rahatsız olanlar ve tahkir edici bulanlar var” diye konuştular. TCA herhangi bir açıklama yapmadı.
Kasım CİNDEMİR /HABERTÜRK

http://www.haberturk.com/dunya/haber/740012-diasporanin-tez-zaferi

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: