İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Spielberg’den Ermenilere destek

Ermeni lobisinin uzun zamandır “soykırım filmi” çekeceğini öne sürdüğü Steven Spielberg, sonunda “Ermeni soykırımı”na el atıyor…

 
Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON

ABD’li yönetmen Steven Spielberg’in kurduğu vakıf enstitüsü, “Ermeni soykırımı”ndan kurtulanların ifadelerinin yer aldığı arşivi dijital ortama aktaracak. ERMENİ lobisinin uzun zamandır “soykırım filmi” çekeceğini öne sürdüğü ABD’li yönetmen Steven Spielberg, sonunda “Ermeni soykırımı”na el atıyor.

Oscar ödüllü yönetmenin 1994’te kurduğu Güney California Üniversitesi’ne (USC) bağlı Shoah Vakfı Enstitüsü, 1915 olaylarının tanıklarına ait olduğu belirtilen ses kayıtlarını Görsel Tarih Arşivi’ne ekleyecek. Enstitünün arşivinde halen, Yahudi soykırımından kurtulanlar ile tanık olanların verdiği ifadelerin 52 bin kadar video kaydı bulunuyor. Ermeni basınında çıkan haberlere göre enstitü, “diğer soykırımlarla” arşivini genişletmeyi planlıyor. Enstitü bu kapsamda, Michael Agopyan Ermeni Film Vakfı’nın elinde bulunan 400 kadar kaydı, dijital arşivine ekleyecek. USC Ermeni Etüdleri Liderlik Konseyi’nin bu şekilde, “Ermeni soykırımına ilişkin en kapsamlı arşivi” oluşturmayı amaçladığı ifade edildi. Konsey, 15 Nisan’da projeyi kutlamak için Los Angeles’ta bir yemek düzenleyecek. Son olarak Steven Spielberg’in “Ermeni soykırımını” konu alan bir film çekeceği haberi, sözcüsü tarafından yalanlanmıştı.

http://www.haberturk.com/dunya/haber/729340-spielbergden-ermenilere-destek

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: