İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni Matbaacılığının 500. Yıldönümü vesilesiyle yurt dışında eski Ermenice kitaplar sergisi

Ermeni Matbaacılığının 500. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Nisan 2012’de Almanya, Danimarka ve ABD’de Ermeni kitap ve matbaacılığına yönelik sergiler gerçekleştirilecek.

15 Nisan’da Almanya’nın Saksonya-Anhalt bölgesi Kültür Bakanlığı, Ermenistan Kültür Bakanlığı, Ermenistan’ın Almanya Büyükelçiliği insiyatifiyle  Halle kenti «Kunstforum» Salonunda  ″Kaligrafi ve resmin mucizesi: Ermeni Matbaacılığının 500. Yılı″ başlıklı serginin açılışı gerçekleştirilecek. Sergide Almanya’nın farklı kültür ve bilim kurumlarında muhafaza edilen eski kitaplar yanısıra Mesrop Maştots Eski Elyazmaları Bilim Araştırma Enstitüsü Matenadaran’dan, Ermenistan Ulusal Kütüphanesi ve Erivan Hovhannes Şarambeyan Halk Sanatları Müzesği’nden eser örnekleri yer alacak.
17 Nisan’da Kopenhag «Black Diamond» Kraliyet Kütüphanesinde «Ermenistan…kitap yolu» başlıklı sergi açılacak. Sergi Ermenistan Kültür Bakanlığı, Ermenistan’ın Danimarka Büyükelçiliği ve Kopenhag Kraliyet Kütüphanesi tarafından organize edilmekte. Sergide Kopenhag Kraliyet Kütüphanesi’nde muhafaza edilen Ermenice ve Ermenistan’a ilişkin eski kitaplar sergilenecek. Sergi Ermenistan Ulusal Kütüphanesi koleksiyonundan eski kitaplarla zenginleştirilecek. Sergi açılışı sonrasında bir konser düzenlenecek.
18 Nisan’da ABD Kongre Kütüphanesinde, Ermenistan Büyükelçiliği, Kongre Kütüphanesi yönetimi girişimiyle ″Ermeni edebi geleneklerinin anlam ve ayrıntılarını anlama″ başlıklı bir sergi düzenlenecek.
News from Armenia – NEWS.am

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: