İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni Soykırımını İnkara Ceza Yasa Tasarısı Tekrar Fransız Senatosunda

Paris yakınlarındaki Clamart şehrinin Sosyalist parti senatörü Ermeni asıllı Philippe Kaltenbach ‘Ermeni soykırım inkarına ceza’ yasa tasarısını tekrar senatonun gündemine getirdi.

Paris yakınlarındaki Clamart şehrinin Sosyalist parti senatörü Ermeni asıllı Philippe Kaltenbach ‘Ermeni soykırım inkarına ceza’ yasa tasarısını tekrar senatonun gündemine getirdi.
Senatör ve aynı zamanda Paris bölge parlamentosu başkan yardımcısı ve Haute Seine bölgesinin seçilmiş sosyalistler birliği başkanı olan Kaltenbach, çok uzun bir zamandır ‘Ermeni davası’ için lobi çalışmaları yapıyor. Kendi adına yazdığı blogda 22 Kasım 2011 tarihinde senatonun gündemine gelmesi için müracaatta bulunduğu yasa tasarısı, 2006 yılında Fransız parlamentosundan geçmiş ve tartışılmak üzere Fransız senatosuna gönderilmişti. 4 Mayıs 2011 tarihinde oy çoğunluğu ile ‘Anayasaya aykırı’ olduğu gerekçesi ile reddedilen yasa tasarısı kanunlaşamamıştı.
Bloğunda artık Fransız senatosunun sosyalist partinin eline geçtiğini, sosyalist Cumhurbaşkanı adayı François Hollande ve Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin bu konuya destek olma sözünü verdiklerini hatırlatan Kaltenbach ‘Fransa’da her Ermeni soykırımı inkarı cumhuriyet değerlerine vurulan bir darbedir’ sözlerini kullandı.
Uluslararası hukukta bir suç olan soykırımının mutlaka uluslararası bir ceza mahkemesinde ispatlanması gerekiyor. Türkiye’yi bu konuda suçlayan uluslararası ceza mahkemesi kararı olmadığı için Fransa’da ‘Ermeni soykırımını’ tanıyan kanun, soykırımını kimin yaptığını ve nerede yapıldığını belirlemiyor. ‘Hatıra yasası’ olarak nitelendirilen ‘Ermeni soykırımını’ tanıyan kanun hiç bir cezai yaptırım getiremiyor. Yapılan bu teklifle birlikte, Ermeni diyasporasına yakın Fransız politikacılar tam 7’nci kez ‘Ermeni soykırımı inkarına ceza’ verecek bir kanun teklifi veriyorlar.
‘Tarihe Özgürlük’ isimli üyeleri tarihçiler olan ve 700 üyesi bulunan dernek, siyaset kullanılarak tarihe yön verilmesine karşı çıkıyor.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: