İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis’ten ‘soykırım’ sınavı

Hakkı Kurban
Ermeni iddialarına karşı Meclis’te lobi oluşturulacak. Konuyu Meclis Başkanı’yla görüşen MHP’li Halaçoğlu ‘Diaspora 2015 için büyük hazırlık içinde. Şimdiden bir şeyler yapmalı’ dedi

Hakkı KURBAN / ANKARA
MECLİS yeni anayasa tartışmalarının gölgesinde, sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı ‘lobi’ çalışması başlatmaya hazırlanıyor. Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı, MHP Kayseri Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun girişimleriyle gündeme gelen çalışmaya, yeni anayasada olduğu gibi Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in öncülük etmesi bekleniyor.
Konuyu ‘partiler üstü’ bir mesele olarak gördüklerini söyleyen Halaçoğlu, ‘Diaspora, 1915’in 100. yıl dönümüne rastladığı için 2015 yılı için büyük hazırlık yapıyor. Bizim de şimdiden parlamento olarak bir şeyler yapmamız, neyi söyleyip neyi söylemeyeceğimizi bilmemiz lazım. Sayın Meclis Başkanımız Cemil Bey’le görüştüm. Biz de işe, bütün parlamenterlere brifing vererek başlamalıyız. AK Parti ve CHP’de konuya hakim değerli arkadaşlar var. AKP’de Prof. Dr. Seyit Sertçelik, CHP’de Faruk Loğoğlu’nun da aralarında olduğu arkadaşlar zaten bu tür çalışmaların içinde. Partiler üstü bir çalışmayla uluslararası alanda gerekli çalışmaları yürütebiliriz’ dedi.
Meclis Başkanı Çiçek’in bu öneriye sıcak baktığını ve önümüzdeki günlerde konuyu daha kapsamlı değerlendirmek için Çiçek’le bir araya geleceklerini belirten Halaçoğlu, ‘Bu konuda parti ayrımım yok. Doğruları söyleyeceklerse BDP’liler de gelir’ diye konuştu.
Tutuklu vekiller için bir çalışma var mı?
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e, tutuklu milletvekillerinin tutuksuz yargılanmalarının sağlanması için Başkanlıkça herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Öztürk, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, ‘Tutukluluğun fiili mahkumiyet durumuna dönüştürülmemesi ve adaletin en çabuk şekilde gerçekleşmesi için ne yapmayı düşünüyorsunuz? TBMM Başkanlığı olarak herhangi bir çalışmanız var mıdır? Yoksa, yapılması düşünülmekte midir?’ sorularını yöneltti. Öztürk, bir başka soru önergesinde de yüzde 10 seçim barajı konusunda bir çalışma yapılıp yapılmadığına yanıt istedi.

Yorumlar kapatıldı.