İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Günümüzde Ermeni Sorunu” Konferansı

Avrasya İncelemeleri Merkezi Başkanı (AVİM) emekli büyükelçi Ömer Engin Lütem, “1915 olayları soykırım değildir. Bu olaylar nedeniyle ne Osmanlı İmparatorluğu ne de Türkiye Cumhuriyeti’ni hukuki alanda suçlamak mümkündür” dedi.

*********
Avrasya İncelemeleri Merkezi Başkanı (AVİM) emekli büyükelçi Ömer Engin Lütem, “1915 olayları soykırım değildir.
Avrasya İncelemeleri Merkezi Başkanı (AVİM) emekli büyükelçi Ömer Engin Lütem, “1915 olayları soykırım değildir. Bu olaylar nedeniyle ne Osmanlı İmparatorluğu ne de Türkiye Cumhuriyeti’ni hukuki alanda suçlamak mümkündür” dedi.
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Sosyal Politika Topluluğunca üniversitenin konferans salonunda düzenlenen “Günümüzde Ermeni Sorunu” konulu konferansta konuşan Lütem, 1915 olaylarıyla ilgili asıl amacın günümüzde soykırım iddialarından yararlanarak, Türkiye’den büyük miktarda tazminat almak istenmesi olduğunu söyledi.
Türkiye’den Ermenistan’a verilmek üzere toprak almanın da hayalinin kurulduğunu anlatan Lütem, şunları kaydetti:
“Bugünkü koşullarda böyle bir şey olmaz. Ama ülkemiz birliğini, bütünlüğünü ve beraberliğini kaybettiği taktirde bu veya başka senaryolar gündeme gelebilir.
Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermeniler’in durumu çok iyiydi. Ermeniler dini kurumlar hariç hemen her alanda Osmanlı idaresinde görev yapmışlardır. Ermeniler’den 29 paşa, 22 bakan, 33 milletvekili, 7 büyükelçi ve 11 başkonsolos çıkmıştır. Ermenilerin Osmanlı kültürüne katkıları da çoktur. Türk Sanat Musikisi dediğimiz sanata Ermenilerin katkısı çok fazladır. Türk mimarisinde de önemli izleri vardır.”
1. Dünya Savaşı çıktığında Doğu Anadolu’da Ermenilerin Rus ordusuna yardım etmeye başladığını ifade eden Lütem, “Bu nedenle tehcir kararı alındı. Amaç Ermenileri savaş bölgelerinden uzaklaştırmaktır. Tehcir sırasında yaşanan zorluklar ise hava koşulları, yolların olmaması, ulaşım araçlarının yokluğu, salgın hastalıklar ile Kürt ve Arap çetelerin saldırılarıdır” diye konuştu.
-Tehcir sırasındaki Ermeni ölümleri-
Ermenilerin iddia ettiği gibi 1 milyon 500 bin kişinin ölmesinin fiilen imkansız olduğuna dikkati çeken Lütem, “Bu kadar kişinin ölmesi için bir Ermeni’nin birden fazla kere ölmüş olması gerek. Bu konuyla ilgili ciddi tarihçilerin yapmış olduğu araştırmalarda ölü sayısı 500 bin kişi olarak aktarılmıştır. Bunlar öldürülmemiştir, ölmüştür. Yaşlısındır, hastasındır ya da kazaya kurban gidersin yaşamını yitirirsin” dedi.
AVİM Başkanı Lütem, Ermenilerin toprak beklentisinin bir hayal olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
“Güçlü bir Türkiye olduğu sürece bundan bahsetmek mümkün değil. Ermeniler bunu tek başlarına gerçekleştiremez. Gerçekleştirmek için kendilerine yardım edecek kişileri de bulamazlar. Bir ülkenin parlamentosu ‘Ermeni soykırımı olmuştur’ diye karar alırsa ne olur? Hiçbir şey olmaz. Bir olayın soykırım olup olmadığına ancak bu işle ilgili mahkeme karar verebilir. Siz çok uçuk bir şey söyleyeceğim. TBMM’de, ‘1915’te Ermenilere soykırım uygulanmıştır kararı’ alındığını düşünelim. O kararın hukuki değeri sıfırdır. Bu işle ilgili özel uluslararası sözleşme var. Sonuç olarak söylüyorum. 1915 olayları soykırım değildir. Bu olaylar nedeniyle ne Osmanlı İmparatorluğu ne de Türkiye Cumhuriyeti’ni hukuki alanda suçlamak mümkündür.”
– Zonguldak
(Anadolu Ajansı) 5 saat önce.. [3075256]

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: