İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleştirerek 162 azınlık vakfının temsilcisiyle birlikte oruç açacak.Başbakan Tayyip Erdoğan, Rum, Ermeni, Musevi, Süryani, Keldani, Ortodoks Bulgar, Ortodoks Gürcü ve Latin Katolik  vakıflarından oluşan 162 vakfın ev sahipliğini yaptığı iftara katılacak.

Cumhuriyet tarihinde ilk olma niteliği taşıyan buluşma, 28 Ağustos’ta İstanbul Arkeoloji Müzesi bahçesinde gerçekleşecek. Bu buluşmayla ilgili süreç, azınlık vakıflarının Vakıflar Meclisi’ndeki temsilcisi Laki Vingas’ın mektubuyla başladı. Vinkas, temmuz ayında Başbakan Erdoğan’ı mektupla iftara davet etti. Erdoğan davet üzerine kurmaylarına, “Bu iftara katılacağım. Gerekli planlamayı yapın” direktifi verdi.
BU BİR İLK OLACAK
Katılım kararı üzerine çalışmalarını hızlandıran azınlık vakıfları, iftarda temsilcileri aracılığıyla, yeni anayasa sürecindeki beklentilerini de Başbakan Erdoğan’a iletme şansı bulacak. Azınlık temsilcileri, vatandaşlık tanımının yeni anayasada azınlıkları da kapsayacak şekilde yeniden ele alınmasını isteyecek, “Anayasa’da kendimizi de görmek istiyoruz” mesajı verecek. Laki Vingas, “Geçen yıl Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın katılımıyla bir iftar gerçekleştirmiştik. Bu yıl Sayın Başbakan da katılıyor. Sayın Başbakan bizi çok mutlu etti, onurlandırdı. Bu iftar bir ilk olacak” dedi.
http://www.ihlassondakika.com/haber_Cumhuriyet-tarihinde-bir-ilke-imza-atacak_400244.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: