İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarihi kilise ile ilgili iddialara Kültür Bakanlığı’ndan yanıt!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ’Başmelekler Kilisesi’nin satıldığı’ iddialarıyla ilgili haberler üzerine, ’Koruma kurulu arşivlerinde yapılan incelemede, kilisenin onarım talebine ilişkin herhangi bir belge bulunmadığını’ bildirdi. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Başmelekler Kilisesi’nin satılmasını konu alan haberlerle ilgili bir açıklama yaptı.
Mudanya’nın Zeytinbağı Belediyesi sınırları dahilindeki Kumyaka Köyü köy merkezinin, Bursa Koruma Kurulunun 14 Ekim 1990 tarihli kararıyla kentsel sit alanı ilan edildiği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:
’Bursa Koruma Kurulunca alınan 15.10.1999 tarihli kararla belirtilen sit alanı içerisinde bulunan ve 24 Haziran 1988 tarihinde tescillenen kilisenin deprem sonucu hasar görmesine ilişkin Mudanya Kaymakamlığı Kriz Merkezi tarafından hazırlanan dosyalar incelenerek, yapılan görüşmeler sonucunda, duvarlarda meydana gelen çatlakların ve statik durumunun ilgili kuruluşlarca incelenerek hazırlanacak raporun Kurula getirilmesine karar verilmiştir.
Yapının özellikleri göz önünde bulundurularak rölöve-restitüsyon ve restorasyon projelerinin ilgilisince Kurula getirilmesine, konuyla ilgili yeni bir karar üretilene kadar can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirlerin ilgilisi ve ilgili muhtarlıkça alınmasına karar verilmiştir. Ayrıca, Koruma Kurulu arşivlerinde yapılan incelemede kilisenin onarım talebine ilişkin herhangi bir belge bulunmadığı görülmüştür.’
http://www.olay.com.tr/haber/bursa-bolge/tarihi-kilise-ile-ilgili-iddialara-kultur-bakanlig-78018.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: