İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransız analistten ilginç iddia: Türkiye Ermeni soykırımını anacak

Fransa’daki Stratejik Etüdleri Vakfı analisti Gaids Minasyan, ‘Türk otoritelerinin, bazı kentlerde Ermeni Soykırımı’nın anılması için etkinliklerin düzenlenmesine izin vereceklerini’ söyledi… Açıklamaları sırasında Türkiye için “20 yıl öncesine göre daha güçlü. Tutumunu neden değiştirsin” diyen Minasyan, “Türkiye’nin, geçmişini değerlendirmesini gerektirmeyen başka güçlere açılarak daha etkinlik kazandığı”nı da savundu. 

ERİVAN – Gaids Minasyan, PanArmenian’a verdiği demeçte Türkiye ile ilgili dikkat çeken iddialarda bulundu. Minasyan, “Türk otoritelerin, bazı kentlerde Ermeni Soykırımı’nın anılması için etkinliklerin düzenlenmesine izin vereceklerini ve tarihi tarihçilere bırakarak daha önce yaptıkları, ulusal arşivlerin açılması ve ortak bir komisyonun kurulması önerilerini yineleyecekleri”ni iddia etti. Minasyan şöyle devam etti:
“Bu başlangıç noktalarına dayanarak Türkiye, Fransız Senatosu’nca Ermeni Soykırımı’nın reddini suç sayan bir yasanın benimsenmesini önlemek için elinden gelenini yapacak. Ayrıca Türkiye, cumhurbaşkanı seçimine yeniden aday (ABD Başkanı) Barack Obama’nın 24 Nisan’a ilişkin açıklamasını yakından izleyecek.”
“TÜRKİYE DAHA GÜÇLÜ, TUTUMUNU NEDEN DEĞİŞTİRSİN?”
Açıklamaları sırasında Türkiye için “20 yıl öncesine göre daha güçlü. Tutumunu neden değiştirsin” diyen Minasyan, “Türkiye’nin, geçmişini değerlendirmesini gerektirmeyen başka güçlere açılarak daha etkinlik kazandığı”nı da savundu.(anka)

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1046550&CategoryID=81

Yorumlar kapatıldı.