İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermeni kızın Atatürk aşkı

ERMENİ kökenli bir genç kız ile Atatürk arasındaki duygusal yakınlaşmayı anlatan ’Sevmek’ (To Love) adlı oyun New York’ta sahnelendi.Türk-Amerikan Repertuar ve Eğlence Tiyatrosu (Turkish American Repertory Theater & Entertainment) tarafından, Zishan Uğurlu’nun yönetmenliğinde ve oyuncu-senarist Ayşe Eldek’in senaryosuyla New York’ta İngilizce sahneye konan ve Ermeni kökenli bir genç kız ile Atatürk arasındaki duygusal yakınlaşmayı anlatan oyun, izleyicilerden yoğun alkış topladı.

New York’un ünlü Broadway Caddesi üzerinde, Yukarı Manhattan’da bulunan Symphony Space’de sahneye konan ve görselliği danslarla süslenen oyun, Türk hem de Amerikalı izleyicilerin büyük beğenisini kazandı. Oyunda, 9 Amerikalı ve 11 de Türk oyuncular rol aldı. 1920’lerin İstanbul’unda İstanbul’un adalarından birinde yaşayan Ermeni kökenli bir genç kızın Atatürk’ün şehre geleceğini duymasıyla, onu görebilmek için gösterdiği çabaya odaklanıyor.
Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Ertuğrul Apakan ile, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve esi Firuze Samsar’in da izleyiciler arasında bulunduğu oyundan sonra, gazetecilerle konuşan Ayşe Eldek, oyunu yazarken, ‘Gazi’nin Hüzünlü Aşığı’ adlı kitaptan esinlendiğini söyledi. Türk-Amerikan Repertuar ve Eğlence Tiyatrosu’nun kurucusu ve Sanat Yönetmeni de olan Eldek, “Bir Ermeni kızının Atatürk’e olan aşkı ve ona ulaşmak için gösterdiği çabalarla başladı. Oyunun içerisine bir kaç tane de ekstra karakter koydum, ilginç bir hale getirmek için dans da kattık” dedi. Eldek, Cumhuriyet’in ilk yıllarında, İstanbul’un kozmopolit yapısı içinde herkesin birbirini nasıl sevdiğini dile getirmek istediğini söyleyerek, “Herkesin birbirini nasıl sevdiğini, sen şusun busun demeden birbirlerine nasıl bağlı olduklarını ve sevgi dolu olduklarını dile getirip böyle bir oyun çıkartmak istedim” diye konuştu.
http://haber.gazetevatan.com/ermeni-kizin-ataturk-aski/355928/30/Manset

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: