İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Ucube’ yargıya taşındı

Başbakan Erdoğan’ın ‘ucube’ dediği heykeli yapan heykaltıraş Mehmet Aksoy, yıkım kararı alındığına inanmadığını ve hukuksal yollara başvurduğunu açıkladı.

AA
Güncelleme: 19:33 TSİ 24 Ocak. 2011 Pazartesi
KARS – Kars’taki tartışmalı heykeli yapan heykeltıraş Mehmet Aksoy, eserini başında açıklamalarda bulundu.
Heykelin yıkımına dair karara inanmadığını söyleyen Aksoy, heykelle ilgili hukuksal yollara da başvurduğunu belirtti.
Aksoy, bundan sonra konuşmayacağını ve heykelini yapmaya çalışacağını ifade etti.
Aksoy, şöyle konuştu:
”Kars halkından beklentim; sadece duyarlı olsunlar, sanat eserine sahip çıksınlar. Kutsalları birbirine karşı koymasınlar. Ekmekle sanatı karşı karşıya koymasınlar, bunlar çok farklı şeyler. Abartılara kulak asmasınlar. Televizyon bir şey söylüyor, basın başka bir şey söylüyor. Gerçeği görmek çok zor. Gerçek çok acayip örtülerle örtülmüştür. Vicdanlı ve sağduyulu olmak gerekir. Ben başka bir şey söylemek istemiyorum.”
”İnsanlık Anıtı” ile ilgili elinde bir sözleşmenin bulunduğunu belirten Aksoy, şöyle devam etti:
”Bu heykele başlarken bir sözleşme gerekiyor. Benim bir sözleşmem var. Bu konuda meclis kurul kararı da var. Onlar da biliyorlar ki heykeli sözleşmede 350 bin liraya üstlendim. Bunun içerisinde çimentosu, demiri, taşınması, işçiliği her türlü şeyi dahil. Benim şu anda belediyeden aldığım para 120 bin lira görünüyor. Bunun dışında heykelle ilgili söylenen her türlü şey yalandır.”
HEYKELİN YIKILMASI
Aksoy, bir gazetecinin heykelin yıkılmasına ilişkin sorusuna ise şu yanıtı verdi:
”Bu fiziki olarak tabii ki yavaş yavaş yıkılabilir. Ama büyük ihtimalle bu çok uzun zaman sürecektir. 1 yılı, 2 yılı bulacaktır. O kadar zaman içerisinde de bütün dünyada ses getirecektir. Bunun yapılmaması gerekir. Türkiye’nin dünyaya böyle bir imaj vermemesi gerekir. Bu çok üzücü bir şeydir. Yetkililerin, kurumların bu sorumlulukta olmaları gerekir. 3 sene içerisinde bir Koruma Kurulu 5 karar değiştirir mi? (Yıkım kararı var) deniyor, ben buna inanmıyorum. Böyle bir karar yoktu. Bir anda nereden çıkartıldı, imzalandı.”
http://www.ntvmsnbc.com/id/25174958/

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: