İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yayınevi katliamında iki tanık daha dinlenecek

Malatya’da Zirve Yayınevi’nde 1’i Alman uyruklu 3 kişinin bıçaklanarak öldürülmesi olayıyla ilgili görülen duruşmanın gizli oturumunda eski Kerkük Kardeşlik Derneği Başkanı Veysel Şahin’i dinleyen mahkeme heyeti iki tanığın daha dinlenilmesine karar verdi.

    
Duruşmaya, tutuklu sanıklar Emre Günaydın, Cuma Özdemir, Abuzer Yıldırım, Hamit Çeker, Salih Gürler, Varol Bülent Aral, sanık yakınları, öldürülen Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske’nin eşi Susanne Geske, diğer maktullerin yakınları, yabancı basın mensupları, Alman büyükelçiliğinden bir yetkili katıldı.
Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki 31. duruşmada kendisinin talebi üzerine yapılan gizli oturumda Veysel Şahin, yaklaşık 4 saat ifade verdi.
Şahin’in sanık ve müdahil avukatların da sorularını yanıtladığı öğrenildi.
Dosyadaki eksiklerin giderilmesi ve iki tanığın daha dinlenmesine karar veren mahkeme heyeti duruşmayı 4 Mart tarihine erteledi.
Bu arada tanık olarak dinlenilmesi beklenen Erhan Özen’in tutuklu bulunduğu açık cezaevinden firar ettiği ve yakalandığı belirtildi.
Çorum Açık Cezaevinden firar ettikten sonra İstanbul’da yakalandığı kaydedilen Erhan Özen, konulduğu Metris Cezaevinden talimatla ifade verecek.
Ercan Benli’nin ifadesi de, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde alınacak.
Öte yandan müdahil avukat Erdal Doğan da duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, oturumun gizli yapılmış olmasından ötürü bilgi veremeyeceklerini dile getirdi.
Malatya’da, 18 Nisan 2007’de, Zirve Yayınevi’nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel bıçaklanarak öldürülmüş, zanlılardan Salih Gürler (20), Cuma Özdemir (20), Hamit Çeker (19) ve Abuzer Yıldırım (19) olay yerinde yakalanmıştı.
Üçüncü katın penceresinden kaçmaya çalışırken düşerek yaralanan Emre Günaydın, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde tedavi edildikten sonra tutuklanmıştı.
Günaydın’ın olaydan yaklaşık 2 yıl sonra cezaevinde cumhuriyet savcısına verdiği ifade doğrultusunda, olayı azmettirdiği gerekçesiyle Varol Bülent Aral ve Zirve Yayınevi çalışanı olduğu belirtilen Hüseyin Yelki de tutuklanmıştı.
Yelki, 22 Mayıs 2009, Aral ise 20 Ağustos 2009’daki duruşmalarda tahliye edilmiş, 15 Ekim 2010’daki 29’uncu celsede tanık olarak dinlenilen Erhan Özen’in ifadelerini de dikkate alan mahkeme, Aral’ın yeniden tutuklanmasına karar vermişti.
http://www.cnnturk.com/2011/turkiye/01/20/yayinevi.katliaminda.iki.tanik.daha.dinlenecek/603753.0/index.html

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: