İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tutuklu avukattan Bartholomeos’a suç duyurusu

Tutuklu avukattan Bartholomeos’a suç duyurusu

“Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklu bulunan avukat Serdar Öztürk, Fener Rum Patriği Bartholomeos hakkında, gizlilik kararı olan ve halen devam eden “Ergenekon” soruşturması hakkında yorum yaptığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Öztürk, tutuklu bulunduğu Silivri 5 No’lu L Tipi Cezaevi’nden, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği dilekçede, TCK’nın 285. maddesinin “Soruşturmanın gizliliğini alenen ihlal eden kişinin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandıracağı”na hükmettiğini hatırlattı.

Serdar Öztürk, yaptığı suç duyurusunun etnik ya da dini kökene yönelik bir amacının bulunmadığını belirterek, polemik konusu yapılmamasını istediği dilekçesinde, Fener Rum Patriği Bartholomeos’un 24 Aralık’ta basına yansıyan demeçlerinde, “Kamuoyunda ‘Ergenekon’ adı ile bilinen ve halen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı özel yetkili bölümü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen bir bulguya atfen ‘Kafeste öldüreceklerdi. Bombalar kesildi, ama diğer problem çıktı. Baksana Ergenekon’a şimdi de kafes var. Adam itiraf ediyor. Diyor ki, beni, Mesrob’u ve İshak Alaton’u öldürecekmiş. Daha ne diyeyim. Bu çarmıha gerilmek değildir de nedir?’ şeklinde açıklamalar yaptığını” kaydetti.

Dilekçesinde, Bartholomeos’un açıklamalarından dosya içeriğinin kendisine verildiğinin anlaşıldığını ileri süren Öztürk, “Patrik olan şüpheli de, henüz ortada kesinleşmemiş bir yargı kararı olmamasına karşın, kesin bir dil ve kesin ifadeler kullanarak halen devam eden bir soruşturma ile ilgili olarak yargıyı etkileyecek mahiyette beyanlarda bulunmuştur. Halen soruşturmayı fiilen yürüten Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı, Mehmet Ali Pekgüzel, Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’in üzerinde gizlilik kararı olan soruşturma hakkında 5271 sayılı CMK’nın 157. maddesine açıkça aykırı bir şekilde Bartholomeos’a bilgi verdiklerini göstermektedir” iddiasında bulundu.

Öztürk dilekçesinde, yetkili ve görevli ceza mahkemesinde kamu davasının temini ve gerekli soruşturmanın yapılmasının temini için suç duyurusunda bulunduğunu öne sürerek, “Bartholomeos’un yorum yapmak suretiyle açıklaması ve mütalaada bulunması nedeniyle eylemine uyan ‘soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek’ ve ‘adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçlarından hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak, görevli ve yetkili ceza mahkemesinde kamu dava açılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu” bildirdi.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: