İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘İslam dünyası Noel kutlamasın’ diyeceğine…

‘İslam dünyası Noel kutlamasın’ diyeceğine…

 

İslam dünyasının ünlü din adamlarından Yusuf El Kardavi, Müslümanları Noel kutlamalarına katılmamaya çağırdı. Bu çağrıya eleştiri Kuveytli yazar Abdullah El Sadun’dan geldi.

Hıristiyan nüfusun yoğun olduğu Beyrut’ta göz alıcı Noel süslemeleri kullanılıyor.

Abdullah EL SADUN *
ntvmsnbc
Güncelleme: 15:19 TSİ 28 Aralık. 2009 Pazartesi
KUVEYT – İslam dünyasının en ünlü din adamlarından Dr. Yusuf El Kardavi, Katar’ın başkenti Doha’daki mescitlerden birinde verdiği son Cuma hutbesinde, Müslümanları Hıristiyanların kutlamalarına, özellikle de Hz. İsa’nın doğumu ve yılbaşı kutlamalarına katılmamaya çağırmıştı. Kardavi, bazı mekanların, otellerin ve turistik merkezlerin yanı sıra Doha’da büyük bazı pazarların yılbaşı bayramı süsleriyle dolmasını garipsemiş ve bunu ‘haram’, ‘ayıp’ ve ‘yakışmayan davranışlar’ olarak nitelemişti.

Ayrıca, ümmetin Hıristiyan bayramlarına katılması durumunda İslami şahsiyetinden ödün verdiğini ifade eden Kardavi, “Müslüman Doha’nın, bütün vatandaşları İslam dinine müntesip olan Müslüman Katar’ın görüntüsü bu olmamalı” dedi.

Kardavi, yılbaşı ağaçlarını satanlara da seslenerek “Hıristiyanlar bize zulmederken ve kendi ülkelerindeki mescitlerimizde minareler inşa etmemizi engellerken, neden dininiz dışında bir dinin kutlamasıyla ortaya çıkıyorsunuz?” diye soruyordu. Kardavi oldukça abartılı şekilde, “Batıda milyonlarca Müslümanın Batılı başkentlerin ortasında Ramazan’ı ve İslami bayramları, Arap yarım adası ve İslam başkentlerindeki gayrimüslimlerin yaptığı gibi kutlayamadığını savundu.
Ben Kuveytli bir Müslüman olarak Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerini çok iyi biliyorum ve bir gün dahi Körfez ülkelerindeki gayrimüslimlerin yılbaşını ve Hz. İsa’nın doğumunu, Müslümanların duygularını provoke edecek şekilde kutladıkları hissine kapılmadım. Arap yarımadasındaki bazı ülkeler Hz. İsa’nın kutlama görüntülerini yasakladılar ve hatta farklı mezheplerden Hıristiyanların ibadet yerlerinde Haç işaretlerinin belirmesini dahi engellediler. Ancak yine de diğer Körfez ülkeleri Haç işaretinin kiliselerin dışında görünmesini engellemedi. Bahreyn’de 35’ten fazla kiise var. Kuveyt’te de Haç işareti Kiliselerin üzerinde yer alıyor. Fakat bütün bunlar hiçbir Müslüman’ı provoke etmedi. Gayrimüslimlerin Körfez ülkelerinde bayramlarını kutlamaları, kibar, ihtişamlı ve saygın şekilde yapılır.

RAMAZAN BAYRAMI KUTLANAMADIĞINI KİM SÖYLEDİ?
Peki hocamız Kardavi’ye Müslümanların Batılı başkentlerde Ramazan ve Kurban bayramlarını kutlayamadığını kim belirtti? Aksine, onların bayram ve Cuma namazlarını büyük mescitlerin çoğunluğunda açıkça kıldıklarını görüyoruz. Hatta Londra, Paris, Madrid, Roma ve Cenevre’deki mescitlerde namaz kılanlar dışarı taşıp, sokaklarda ve etraftaki kaldırımlarda namaz kılıyor.

Sonra değerli hocamız Kardavi, bazı İslam başkentlerindeki Noel kutlaması ile İsviçreli aşırı sağcı grubun girşimiyle gerçekleşen minare yasağını karşılaştırarak büyük bir hata yapmıyor mu?Özellikle de bizlerin, hataya benzer bir hatayla cevap vermemiz doğru değilken ve Hz. Peygamber bize böyle öğretmişken…

Sonra hocamız bilmiyor mu ki, İsviçre’deki kililse ve hükümet minare yasağı referandumunun sonuçlarını desteklemediklerini bu sonucun inanç özgürlüğü için skandal olduğunu duyurdu. Vatikan referandumu ve sonuçlarını kınadı; Müslümanların dinlerini yaşama, törenlerini ilan etme ve bağlı oldukları geleneklere göre mescitlerini inşa etme özgürlüklerini vurguladı.

Dolayısıyla sayın hocamıza şu söylenmeli: “Dünya Müslüman Alimler Birliği başkanı olarak Vatikan’a, İsviçreli Hıristiyan kurumlarına ve Dünya Kiliseler Birliğine ötekini tanıyan, bayramlarında onları kutlayan, onların kestiklerinden yemeyi, kadınlarıyla evlenmeyi helal sayan hoşgörülü ve esnek bir dini temsil ettiğini göstermek için, Müslümanların İslam ülkelerindeki Hıristiyanların bayram kutlamalarına katılmalarını yasaklamamanız gerek.”

Vatikan ve Avrupa kiliselerinin temsilcileri, İsviçre’deki aşırı sağcı adımı bizzat kınadılar. Buna karşın siz, Müslümanların Hıristiyan kardeşlerinin bayramlarına katılmasını kınamamalısınız. Özellikle de bu bayram, Allah’ın peygamberi Meryem oğlu İsa’nın doğumunu sembolize ederken.

BU ÇAĞRI HOŞGÖRÜSÜZLÜĞE GİRER
Değerli hocamız Kardavi! Bu çağrın, hoşgörüsüzlük ve tutuculuk olarak aleyhine yazılır, özellikle de bir birey olarak değil, büyük İslami bir kurumun adına konuşuyorsanız. Yani bu açıklamalarınız dikkate alınacak ve Müslümanların geneline dayandırılacaktır. Bu da Batıda başlayan İslam’a karşı savaşa yeni medya malzemesi sağlayacaktır. Bu da bizdeki ve onlardaki cehaleti daha da arttıracaktır.

Bu yüzden benim diyeceğim, Kardavi hocanın açıklamalarına dikkat etmesi ve başkalarına İslam ve Müslümanlara karşı kullanacakları malzeme vermemesi. Diyorsun ki “Biz onların Noel bayramlarına katılırken, onlar bize minare yasağı getirdiler.” Acaba İsviçre’de veya bütün Avrupa’da minarenin bütün Batıdan silinmesi çağrısı yapan, dini bir makamda sorumluluk sahibi olan tek bir Hıristiyan din adamı var mı?

Çok saygı duyduğumuz hocamız! Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı olarak Papa’nın ve Avrupa kiliseleri temsilcilerinin tutumlarından yararlanmak, sesini onların sesine katmak için ziyaretlerde bulunman, Avrupa’nın genelinde İslam’dan nefret eden aşırı güçlere karşı Hıristiyanlık-İslam ortak cephesi oluşturmaya çalışman gerekirdi. Böylelikle bize karşı tutucu ve kör olan yanlı Avrupa medyasını sıkıntıya sokmuş olurdun. Keza bulanık suda avlanan Avrupalı aşırılıkçıları da sıkıntıya düşürürdün.

* Kuveyt Awan gazetesi, 23 Aralık 2009, Arapçadan çeviri: Halil ÇELİK

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: