İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Ortak Acı: 1915, Türkler ve Ermeniler”

“Ortak Acı: 1915, Türkler ve Ermeniler”

CNN TÜRK, 17 Aralık Çarşamba günü saat 20.30’da Taha Akyol’un hazırlayıp sunduğu 4 bölümden oluşan “Ortak Acı: 1915, Türkler ve Ermeniler” belgeselini ekrana getiriyor.

CNN TÜRK, tarih boyunca Türk-Ermeni ilişkilerini kapsamlı bir dosya ile ekrana taşıyor.

Taha Akyol’un hazırlayıp sunduğu dört bölümden oluşan “Ortak Acı: 1915, Türkler ve Ermeniler” dosyasının ilk bölümü 17 Aralık Çarşamba günü ekrana gelecek.

Belgesel; Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Türklerle Ermeniler arasındaki sıcak ilişkileri anlatarak başlıyor.

Ermenilerin Türk kültüründen nasıl etkilendikleri ve nasıl katkıda bulundukları anlatılıyor.

Bu bölümde Bizans’a karşı Ermenilerin Türkleri desteklemesi, Fatih’in Ermeni Patrikhanesi’ni kurması, Osmanlı devlet ve kültür hayatında Ermenilerin katkıları anlatılıyor.

Bu ilişkiler 1878 Berlin Konferansı’nda Ermeni Patriği Nerses’in Rusya’dan himaye istemesiyle bozulmaya başlıyor.

Ermeni örgütlenmesi ve Balkan türü Ermeni milliyetçiliği gelişiyor. Osmanlı’nın bu hareketlere karşı geliştirdiği siyaset, bir üst kimlik olarak ‘eşit Osmanlı vatandaşlığı’ formülüdür.

Özellikle İttihatçılar, Ermeni komitelerinde bu yönde çok yakın işbirliği yapıyorlar.

Belgeselde, İttihatçılarla Ermeni örgütleri arasındaki sıcak ilişkilere dair fotoğraflar, belgeler ve marşlar yer alıyor.

Fakat bu Osmanlı kardeşliği havası 1909 Van isyanı ile bozuluyor. 1’inci Dünya Savaşı ile artık büyük facialar yaşanıyor. Tehcir kararı bu sırada alınıyor, savaşın 4 yılı boyunca karşılıklı büyük katliamlar yaşanıyor.

Belgeselin son bölümünde yaşanan olayların, soykırım olup olmadığı tartışılıyor. Ermeni lobilerinin çalışmaları anlatılıyor ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gelişmesi perspektifinde “Ortak bir geleceğin inşası mümkün mü?” sorusuna cevap aranıyor.

“Ortak Acı: 1915, Türkler ve Ermeniler” dosyasının ilk bölümünde, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Zafer Toprak, Ahmet Kuyaş, Yılmaz Öztuna, Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, “Bizim Ermeniler” kitabının yazarı Şule Perinçek, Necdet Sakaoğlu gibi tanınmış tarihçi, yazar ve araştırmacıların görüşleri de yer alıyor.

Dosyanın ikinci bölümü ise 19 Aralık Cuma günü saat 22.00’de CNN TÜRK’te yayınlanacak.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: