İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

`Türkiye Bu Kadar Aydınını Hapse mi Atacak?´

Basın Konseyi Başkanı Ekşi, 301. maddede getirilen üç aydan üç yıla kadar hapis cezaları yerine para cezası verilmesini istedi. Hukukçu Kazan ise, “Maddeler doğru, hukuka uygun şekilde ve para cezası ile sınırlı kalmak şartıyla yeniden yazılmalı” dedi.

——————————————————————————–

İÜHA

04/01/2006 Süreyya HAVZALI

——————————————————————————–

BİA (İstanbul) – Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, yeni Türk Ceza Yasası’nın basın özgürlüğünü kısıtladığını vurgulayarak, “Basın Konseyi olarak, 301. maddede getirilen üç aydan üç yıla kadar hapis cezaları yerine para cezası verilmesini öngörüyoruz” dedi.

Oktay Ekşi, yeni TCK’nin iletişim özgürlüğüne karşı olarak nitelendirilen ve hapis cezası içeren hükümlerine ilişkin Pangaltı Ramada Plaza’da basın toplantısı düzenledi.

Ekşi, yasanın gecikmeden değiştirilmesini isteyerek, Konsey’in 82 avukat aracılığıyla gazetecilere hukuk desteği vereceğini açıkladı.

Ekşi: Şimdi Türkiye bu kadar aydınını hapse mi atacak?

İçinde bulundukları durumun Basın Konseyi yönünden sürpriz sayılacak hiçbir tarafı olmadığını söyleyen Ekşi, “Hatta karşılaşmaya mecbur kalacağımız çok daha vahim durumların başında olduğumuzu söylemek zorundayız” diye konuştu.

Ekşi, geçen yıl çıkarılan ve 1 Haziran 2005’ten beri yürürlükte olan yeni Ceza Yasası’nın, “basın özgürlüğü” yönünden çok sayıda sakıncalı hüküm içerdiğini kaydetti. Ekşi, bu duruma kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla Basın Konseyi olarak 2005 yılının mart ayından itibaren bir kampanya başlattıklarını hatırlattı. Bu çalışmaların sonunda taleplerinin özü ile ilgili hemen hiçbir olumlu sonuç alamadıklarını belirtti.

“Bu yasa bu şekilde yürürlüğe girerse Türkiye’nin dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi olacağı” yönündeki sözünü anımsatan Ekşi, “Bunu kimseye duyuramadık, onun yerine yetkililerin ‘basının günahları’ konulu nutuklarını dinledik” dedi.

Başbakan’ın yaptığı suç duyurusu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç’ten başlayarak sayısız gazeteci, politikacı ve aydın hakkında “altı aydan üç yıla kadar” hapis cezası verilmesini öngören soruşturmalar başlatıldığına dikkat çeken Ekşi, “Şimdi Türkiye bu kadar aydınını hapse mi atacak” diye konuştu.

Kazan: Maddeler hukuka uygun yazılmalı

İletişim özgürlüğüne dönük yasa ihlallerinin hapisle cezalandırılmasını demokratik bulmadıklarını ifade eden Ekşi, Türkiye’de öteden beri demokrasinin görüntüsünü kirleten bu durumun ortadan kalkmasını istediklerini açıkladı.

İfade özgürlüğünün ihlal edilmesi halinde yaptırımın şiddetini değiştirerek iletişim özgürlüğünü ihlal olaylarının asgariye indirileceğini savunan Ekşi, gazetecilere her zaman destek olacaklarını dile getirdi.

Basın toplantısı, Yüksek Kurul üyesi avukat Turgut Kazan’ın “Söz konusu maddeler doğru, hukuka uygun ve para cezası olarak sınırlandırılması şartıyla yeniden yazılmalıdır” sözleriyle sona erdi. (SH/EÖ)

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: