İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ruhban Okulu ısrarı

Avrupa Parlamentosu’nun konferansında konuşan Eurlings “Türk mercileri Ruhban Okulu’nun açılması için bir yol bulmalı” dedi.

Gayrimüslimler adına çanlar çalıyor

Fener Rum Patrikhanesi ile Avrupa Parlamentosu Hıristiyan Demokratlar-Avrupa Demokratları Grubu’nun düzenlediği uluslararası konferans, gayrimüslimlere özgürlük tanıyan düzenlemelerin hayata geçirilmesine ilişkin uyarılarla sona erdi. “Genişlemeyi Mümkün Kılacak Avrupa Dayanışma ve İşbirliği İçin Temeller” başlıklı 2 günlük uluslararası konferansın son gününde konuşan AP Türkiye Raportörü Camiel Eurlings, AB üyeliğinin yükümlülükleri olduğunu anlattı. Eurlings, şunları söyledi: “Bir önceki İlerleme Raporu’nda, din özgürlüğü vurgulanmış ve dini azınlıklar için zorlukların kaldırılması istenmişti. İlk adım olarak da Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması, Fener Rum Patriği’ne ‘ekümenik statü’ tanınması istenmişti. Ayrıca Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına uyması, Aleviler ve cemevlerinin resmen tanınması ve sünni odaklı eğitimden vazgeçilmesi talep edilmişti.” Aynı taleplerin 9 Kasım’da açıklanacak raporda da yer alacağını anlatan Eurlings, “Bunu da dikkate alarak şunu söyleyebiliriz ki, son rapordan bu yana çok az ilerleme kaydedildi” dedi.

RUHBANLAR YAŞLANIYOR

Eurlings, gayrimüslim cemaatlerin ruhban yetiştirememesinin de ciddi bir sorun olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti: “Sorun, dini cemaatlerin varlığını tehdit etmektedir. 800 yıldır var olan Patrikhane’nin önümüzdeki 5-10 yıl içinde kapatılabileceğini kabul etmek mümkün değil. Oradaki ruhban grubu yaşlanıyor. Daha da yaşlanacak ve belki de ortadan kalkacak. Bunu kabul edemeyiz. Türk mercilerine bir kez daha davette bulunuyorum. Mutlaka bir yol bulmak zorundalar. İstek olursa yol da bulunur. Lütfen söz vermenin ötesine geçsinler.”

ERDOĞAN’IN İMAJI

Türkiye’nin azınlıklarına kucak açmasının lehine olduğunu ifade eden Eurlings, “Başbakan Tayyip Erdoğan, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılışında ‘İşte Avrupalı Türkiye budur’ derse, Türkiye’nin imajı ne kadar olumlu olacaktır. Bir de düşünün ki 10 yıl sonra Patrikhane’nin üzerine ‘satılık’ yazısı asılsa! Bu mudur Türkiye’nin lehine olan durum?” dedi. Eurlings, Türkiye’de Sünni olmayan Müslüman gruplarla ilgili sorunlar yaşandığını da belirtti, “Türkiye’de yaklaşık 12-20 milyon Alevi olduğu tahmin ediliyor. Aleviler, dini cemaat olarak kabul edilmiyor, Diyanet’te temsil edilmiyor, cemevleri ibadet yeri olarak kabul görmüyor. Avrupa bu durumu ele almak zorunda” diye konuştu.

Ne İsteniyor?

Ruhban Okulu açılsın, Patrikhane’ye ‘ekümenik’ statü tanınsın, azınlık vakfı sorunu çözülsün, Alevilik tanınsın

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: