İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Orhan Pamuk’a 3 yıl hapis istemiyle dava

Yazar Orhan Pamuk hakkında, İsviçreli bir gazeteciye Ermeni tehciri konusunda yaptığı açıklamanın çevirisinin Türkiye’de bir dergide yer alması üzerine ‘Türklüğü alenen aşağılama’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle Şişli 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, 16 Aralık 2005 tarihinde görülecek.

İLETİŞİM Yayıncılık Gazetecilik Basın San. ve Tic. AŞ’den yapılan yazılı açıklamada, ‘Yazar Pamuk’un 2004 yılında İsviçreli bir gazeteci ile yaptığı röportajda, konuşulan geniş konu yelpazesi içinde sorulması üzerine Ermeni tehciri konusunun nazik bir konu olduğunu söylemek amacıyla, bu topraklarda ‘bir milyon Ermeni otuz bin Kürt öldürüldü’ şeklinde yapılan açıklamanın çevirisinin Aktüel Dergisi’nin 2005 yılı Şubat-Mart sayısında yer aldığı’ hatırlatıldı. Bunun üzerine Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konuya ilişkin soruşturma başlattığı ifade edilen açıklamada, soruşturma sonucunda Pamuk hakkında, ‘Türklüğü alenen aşağılama’ suçunu düzenleyen yeni TCK’nın 301/1. maddesi uyarınca 6 ay ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle 30 Haziran 2005 tarihinde kamu davası açıldığı belirtildi. Söz konusu davanın görülmesine, 16 Aralık 2005 tarihinde Şişli 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacağı bildirildi.

Açıklamada, aynı sözlere ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada ise, Pamuk’un verdiği ifade de göz önüne alınarak ‘Türklüğü alenen aşağılama suçunun oluşmadığı ve yeni TCK’nın 301. maddesinin son fıkrası uyarınca eleştiri niteliğinde yapılan açıklamaların suç olamayacağı’ gerekçesiyle 1 Temmuz 2005 tarihinde ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildiği belirtildi.

Yorumlar kapatıldı.