İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Diasporaya yanıt turu

Doğan ULUÇ/NEW YORK

Ermeni diasporasının 24 Nisan kampanyası öncesi Türkiye karşı atağa kalktı. Ermeniler hakkında 77 kitap yazan Prof. Türkkaya Ataöv, Amerikan Kongresi ile üniversitelerde sözde soykırım hakkındaki gerçekleri anlatacak.

SÖZDE Ermeni soykırımını Amerikan Kongresi’ne kabul ettirmek, 24 Nisan’da gösteriler düzenlemek üzere kolları sıvayan Amerikan Ermenileri’ne karşı Türkiye de ‘yanıt’ kampanyası başlattı. Ermeni olayları hakkında 77 kitap yazan tarihçi Prof. Dr. Türkkaya Ataöv, gelecek hafta Amerikan Kongresi’nde sözde soykırımın içyüzü hakkında açıklamalar yapacak. Prof. Ataöv, arkasından Minnesota, Kuzey Carolina ve Indiana üniversitelerinde de konferanslar verip yöneltilen soruları cevaplayacak.

Dışişleri Bakanlığı’nın isteği üzerine ABD’ye giden Prof. Ataöv, Ermenilerin, sözde soykırıma din, siyaset ve Osmanlı İmparatorluğu’nun bölünmesi amaçlarıyla yazılan üç kitabı kanıt gösterdiklerini söyledi. Prof. Türkkaya Ataöv, ‘Tüm dünya yalanlarla yanıltıldı. Ermeniler bu üç kitapla bugün mahkemeye gitse hakim öteki taraf nerede diye sorar. Türkiye’ye kendisini iftiralardan arındıracak fırsat verilmedi’ dedi. Prof. Ataöv şöyle devam etti:

‘SOYKIRIM’ DÜZMECE

‘Üç kitabın ilki İngilizlerin Mavi Kitabı, sonra Türkiye’deki ABD Büyükelçisi’nin ‘Morgenthau’nun Hikayesi’ ve Avusturyalı Papaz Lipsiesus’un kitabı. Büyükelçi Morgenthau banker. Elçilikte çalışan Anderyan ve Şımavonyan adlı iki Ermeni katibin anlattıklarını yazdı. Anadolu’ya adımını atmayan Morgenthau kitaba kendi adını koydu. Papaz Lipsiesus da Anadolu’ya gitmeden Ermeni gazetelerinden alıntılarla kitap yazdı. ’Mavi Kitap’ ise gene Ermeni gazetelerinden toplanmış haberler, kimliği meçhul bir Hıristiyan misyonerin İngiltere’ye göndermiş olduğu birkaç mektubu içeriyor. Böylece kanıt, görgü şahidi olmayan sahte belgelerle donanmış düzmece bir soykırımı çıktı ortaya.’

Yorumlar kapatıldı.