İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis’te Ermeni diasporasına karşı Mahçupyan’ formülü

Meclis, Ermeni lobisinin sözde Ermeni soykırımı iddialarının Avrupa ülkeleri tarafından tanınması için hızlandırdığı çalışmaları etkisiz kılacak bir formül arayışına girdi.

TBMM AB Uyum Komisyonu’nun bu amaçla hazırladığı raporda Ermeni diasporasını durdurmak için, aralarında gazeteci Etyen Mahçupyan ve AGOP Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hırant Dink’in de bulunduğu isimlerin, Meclis’e davet edilerek görüşlerinin alınması önerildi. Tekli-fe Etyen Mahçupyan ve Hırant Dink’ten destek geldi. Mahçupyan, çalışmayı anlamlı buldu-ğunu, Meclis’te komisyonlar kurulmasından yana olduğunu söyledi.

Her iki tarafta sıkışmaların yaşandığına değinen Mahçupyan, bunun da nötr ortamlarda açılabileceğini belirtti. Dink ise daha önce köşesinde uzun uzun ele aldığı görüşlerinin Meclis tarafından da dinlenmek istenmesini memnuniyetle karşıladığını kaydetti. TBMM AB Uyum Komisyonu Başkan Vekili ve AK Parti Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun tarafından kaleme alınan raporda, Türkiye’nin müzakere sürecinde karşılaşacağı sorunlar sıralanırken Türkiye-Ermenistan ilişkileri ayrı bir başlık altında incelendi. Alaboyun, sivil hareketin yanında milletvekillerinden oluşacak bir komisyonun, soykırım iddiaları konusunda karar almamış parlamentoları dolaşmasının yararlı olacağı görüşünü savunuyor. Rapordaki önerilerden bazıları şunlar: Özellikle Ermenistan, Rusya, İngiltere ve Fransız arşivlerinin açılması konusunda ısrarcı olunmalı. Bütün vatandaşlar, özellikle Avrupa’daki Türk kökenli milletvekilleri bu konuda geniş bir şekilde bilgilendirilmeli. Türk ve Ermeni uzmanların katılmadığı bir konferans kesinlikle kabul edilmemeli.

Edip Ali Yavuz, Ankara

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: