İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ntv: Ruhban Okulu için yasal değişiklik

İdil Güngör / Ankara

NTV-MSNBC

7 Haziran 2004 — Ruhban Okulu’nun açılabilmesi, yasal değişiklik gerektiriyor. Hükümet, bu amaçla bir tasarı hazırlıyor.

Avrupa Birliği’yle yıl sonunda müzakerelere başlamak isteyen Türkiye, Heybeliada Ruhban Okulu’nu yeniden açarak elini güçlendirme arayışında. Bu konudaki çalışmalar hız kazandı. NTV’nin edindiği bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da aralarında bulunduğu ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş istedi.

YASAL DEĞİŞİKLİK GEREKLİ

Mevcut yasalar, Heybeliada Ruhban Okulu’nun Türkiye’deki bir ilahiyat fakültesine bağlı olmadan açılmasına imkan tanımıyor. Türkiye’den istenen ise, Ruhban Okulu’nun 1972 yılı öncesindeki gibi bağımsız olması. Okulun, bu şekilde açılabilmesi, yasal değişiklik gerektiriyor. Hükümet, bu amaçla bir tasarı hazırlıyor.

ANKARA, AB’DEN ÖDÜL BEKLİYOR

Heybeliada Ruhban Okulu, uzun yıllar, Türkiye ile Yunanistan arasında sorun teşkil etmişti. Ancak, Atina’nın artık, “Bu meseleyi Avrupa Birliği’yle halledin” yaklaşımında olduğu belirtiliyor. Ankara da, yapmayı planladığı yasal değişikliğin ödülünü, avrupa Birliği’nden bekliyor.

Yorumlar kapatıldı.