İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

sansursuz: `Dünyanın En Küçük Devleti´ Vatikan 75 Yaşında

Katolik kilisesinin merkezi Vatikan, bundan 75 yıl önce devlet statüsünü elde etmişti. Yüzölçümü sadece 44.000 metrekare olan Vatikan, dünyanın en küçük bağımsız devleti. Vatikan öylesine küçük ki, nerede başlayıp, nerede bittiğini kestirmek güç.

Vatikan’ın San Pietro meydanından inip, yaya geçidinden karşıya geçildiğinde, sınır aşılmış, İtalya’ya girilmiş oluyor. Katoliklerin kutsal dünyası, San Pietro Katedralinin sağında ve solundaki duvarlarla, diğer dünyadan ayrılıyor ve buraya sadece bir avuç seçkin kişinin girmesine izin veriliyor. Papa Jean Paul’ün biyografisini yazan Andreas Englisch, Vatikan’ı şöyle tanımlıyor:

”Vatikan kesinlikle dünyanın en gizemli yerlerinden biri. Sanki zamanın durduğu bir yer, uyuyan güzelin sarayı gibi biraz. Orada gerçekten bambaşka kurallar geçerli.”

Vatikan’ın en önemli özelliği ise, Avrupa’da mutlak bir başkanı olan tek devlet olması. Vatikan anayasasının 1. maddesine göre Papa, hem yasama ve icra yetkisine , hem de en yüksek yargıç konumuna sahip tek kişi. Vatikan duvarları ardında sadece Papa’nın konutu, bahçeleri ve dünyaca ünlü müzeleri değil, aynı zamanda bir tren istasyonu, postane, eczane ve birkaç dükkan bulunuyor. Rönesans döneminin üniformalarını giyen İsviçreli muhafızlar Vatikan’ın girişini koruyor.

Muhafız kıtasının komutanı Elmar Maeder, muhafızların barışçıl bir görüntü sergilemelerine önem verdiklerini, Vatikan’ın girişinde tepeden tırnağa silahlı muhafızların, birçok kişiyi haklı olarak rahatsız edebileceğini söylüyor.

Papayı muhafızlar koruyor

Ancak Elmar Maeder, İsviçreli muhafız kıtasının, gerektiği takdirde müdahaleye her an hazır olduğunu da ekliyor. Ağır silahları gözle görülmese de, muhafızlar Papa’yı ve Vatikan’ı korumak için en modern yakın dövüş tekniğinde eğitimli.

Dünyanın en küçük devleti, radyo istasyonuna da sahip. ”Radyo Vatikan” dünyanın dört bir yanına yayın yapıyor ve dünyanın en ünlü program direktörüne sahip. Radyonun yöneticisi kuşkusuz Papa’nın ta kendisi. Ancak radyoda çalışanlan, papa’nın işlerine müdahale etmediğini anlatıyorlar.

Bin kişi yaşıyor

Vatikan’ın nüfusu bin dolayında. Vatandaşlık ise süreli bir statü. Çünkü Vatikan vatandaşı olabilmek, devlet sınırları içinde çalışmaya bağlı. Hukuki özerkliğine büyük önem Vatikan, örneğin San pietro meydanında yankesicilik ya da hırsızlık gibi suçları İtalyan polisinin kovuşturmasına göz yumuyor. Ancak sınırları içinde işlenen ağır suçlar Papa hukuku kapsamında soruşturuluyor ve yargılanıyor.

Kaynak : Alman DW Radyosu Türkçe Yayınları

11 Şubat 2004 17:50

Yorumlar kapatıldı.