İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

radikal:`ABD ziyareti değerlendirilir´

RADİKAL – ANKARA – ABD’ye yapacağı geziyi yeniden değerlendireceğini söyleyen Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Irak’taki gözaltı olayına ilişkin ABD’nin bazı istihbari bilgilerde ısrar ettiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Gül, “Bize istihbari bilgiler verdiler, biz de bunların doğru olmadığını söylüyoruz” dedi.

Görüş farklılığı yok

Bakan Gül, Süleymaniye’deki gözaltına alma olayına ilişkin ilk intibalarının, bu olayın yerel olduğu yönünde olduğunu, konuya ilişkin Genelkurmay ile aralarında görüş farklılığı bulunmadığını söyledi. Gül, “Ben böyle (yerel) olduğunu tahmin ediyorum. Bu demek değildir ki, yüzde 100 böyledir. İlk intibalarımız böyle. Bunlar incelenince ortaya çıkacaktır” dedi.

Belgeler eksik geldi

Gül, Süleymaniye’deki irtibat bürosundan ABD askerlerince alınan belgelerin bazılarının Türkiye’ye teslim edilmediğini kaydetti. Gül, NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı (SACEUR) Amerikalı General James Jones’un Ankara ziyaretinin konuya verilen önemi gösterdiğini belirterek, Türk-Amerikan Ortak Komisyonu’nun incelemeleri sonucu gerçeklerin ortaya çıkacağını söyledi.

Gül, gözaltına ilişkin ABD’nin Türkiye’ye verdiği ön bilgilerden şöyle söz etti: “Onların elinde bazı istihbari bilgiler var. Biz de bunların doğru olmadığını söylüyoruz. Bunlar karşılıklı güven sarsılmadan en üst seviyede değerlendirilecek” dedi. Gül, ABD ziyaretini iptal etmesi gerektiğine dair görüşler ve Amerikan Kongresi’ne getirilen Ermeni tasarısı hatırlatılınca da “Bunları değerlendiririz şüphesiz ki. En gerçekçi şekilde, bir devlet nasıl hareket ederse öyle hareket ederiz” dedi.

Uçaklar indi

Bakan Gül, Irak savaşı sırasında Türkiye’nin, ABD’nin yaralı uçaklarına iniş izni vermediği yönündeki iddiaların da gerçekleri yansıtmadığına dikkat çekti. Gül, “O zaman, ne kadar uçağın yara almadığı halde acil iniş yaptığını herkes biliyor. Yara almadan izin isteyenler olmuştur. Onlar da inmiştir” dedi.

Yorumlar kapatıldı.