İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

radikal: Piyasanın tansiyonu çıktı

RADİKAL – İSTANBUL – Kuzey Irak’ta Türk askerlerinin gözaltına alınmasıyla yeniden gündeme gelen Türk-Amerikan ilişkilerindeki gerginlik piyasaları da olumsuz etkiliyor. ABD ile olan ilişkilerdeki gerginliğin yanı sıra yine ABD’de Ermeni Soykırımı yasa tasarısının gündeme gelmesi, IMF gözden geçirmesinin tamamlanamaması, Hazine’ye yapılacak atamaların da etkisiyle dün bono faizleri uzun bir aradan sonra yüzde 55 seviyelerini aşarken, dolar 14 liralık artışla 1 milyon 421 bin liraya ulaştı. Borsa 181 puan geriledi.

Atamalar korkuttu

Tüm bu olumsuz gelişmeler yüzünden dün yabancıların bono satışına yönelmesiyle faizlerde 2 ile 4 puan arasında yükseliş yaşandı. 18 Ağustos 2004 vadeli bononun faizi 181 puanlık yükselişle 10.364’e ulaştı.

Dövizdeki yükselişten çok faizlerdeki çıkışın piyasaları rahatsız ettiğini söyleyen bir bankacı “Yabancılar özellikle Hazine’ye yapılacak yeni atamalar yüzünden tedirgin oldu. Bono satan yabancılar ağırlıklı olarak repo borcunu kapattı. Sabah yükselen kurların ardından yerli yatırımcıların satışları yüzünden dövizde önemli bir hareket yaşanmadı. Yerli oyuncular ise şimdilik bekliyor. Ancak hükümetin yasal düzenlemeler konusundaki samimiyeti ve atamalar rahatsızlığı artırdı” yorumunu yaptı.

Borsa ise bu gelişmelere sert düşüşle karşılık verdi. Borsanın 10.200 puanda güçlü bir desteği bulunduğunu ifade eden bir borsacı, “Çok olumsuz bir gelişme yaşanmazsa bu seviye kırılmaz” diye konuştu.

Yorumlar kapatıldı.