İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ntv: ‘Soykırım’ tasarısı ABD Senatosu’nda

Washington

AA

11 Haziran 2003— Kısa süre önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bütçe tasarısına yapılan bir değişiklik önerisiyle birlikte, dolaylı da olsa Senato’da kabul ettirilmesine çalışılan sözde Ermeni soykırımı, bu çabaların başarısızlığa uğramasının ardından, Senato’ya ayrı bir tasarı olarak getirildi.

Demokrat Parti New Jersey Senatörü Jon Corzine ve Cumhuriyetçi Parti Nevada Senatörü John Ensign tarafından Senato’ya sunulan tasarıya destek verenler arasında, Demokrat Parti’de gelecek seçimlerde ABD başkanlığı için yarışmaya aday Connecticut senatörü Joe Lieberman ve North Carolina senatörü John Edwards’ın da yer alması dikkati çekti.

Sözde Ermeni soykırımını tanımaya yönelik tasarının, önce Senato adalet alt komitesinde ele alınması bekleniyor. ABD Temsilciler Meclisi’nin önünde de, 10 Nisan’da sunulan, 111 ABD’li milletvekilinin destek verdiği aynı yöndeki tasarı yer alıyor. Tasarının Temsilciler Meclisi adalet alt komitesinde kabul edilip Meclis Genel Kurulu’na getirilmemesi için ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD’li milletvekillerine mektup yazmıştı.

Ancak tasarı, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi alt komitesinde oy birliğiyle kabul edilmiş ve Genel Kurul’a sevk edilmişti. Tasarının Temsilciler Meclisi Genel Kurulu gündemine alınması, Meclis Başkanı Dennis Hastert’ın yetkisinde bulunuyor.

ABD’deki Ermeni lobisi, soykırım iddialarının tanınması faaliyetlerine yoğunlaşırken, Dışişleri Bakanlığı’ndan Büyükelçi Ecvet Tezcan, Ermeni toplumunun önde gelen kişi ve kuruluşlarıyla bir araya gelmek üzere ABD’de bulunuyor. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), ABD’deki Ermeni kuruluşlara, Tezcan ile görüşmemeleri tavsiyesinde bulunan bir mektup göndermişti.

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: