İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Demirel: Türkiye karşılık verir

Demirel, resmi bir ziyaret için Ankara’da bulunan Gürcistan Cumhurbaşkanı Eduard Şevardnadze ile yaptığı görüşmenin ardından, gazetecilerin Chirac’ın imzaladığı yasaya ilişkin sorularını yanıtladı. Chirac’a bundan 3-4 gün önce görüşlerini ifade ettiğini hatırlatan Demirel, “Böyle bir kararın Fransa’ya ne yararı olacağı düşünülmeli” dedi.

Chirac’ın kendisine bu yasanın Ermeni cemaatinin “tahrik ve teşviki” ile kabul edildiğini söylediğini anlatan Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Chirac bana (Ben bunu halkıma söylersem, halkım bana acaba Fransa’yı kim idare ediyor diye sorar) dedi. Şimdi ben Sayın Chirac’a soruyorum: Fransa’yı milli menfaatlerini düşünen kurumlar mı idare ediyor, yoksa Ermeniler mi? Ben bunu kendi halkım adına soruyorum.”

Demirel, bu gelişmelerin ardından karşılıklı bazı tepkiler olacağını da belirterek, “Acaba bunların kime ne faydası olacak? Kararı üzüntü ve esefle karşılıyorum” dedi. Gazetecilerin, Batı dünyasının sözde Ermeni soykırımına ilişkin tasarılarla Türkiye’nin AB üyeliği konularını ilişkilendirdiğine dair haberleri hatırlatması üzerine Demirel, “Bunlar ayrı şeylerdir, irtibatları yoktur” yanıtını verdi. Demirel, şunları kaydetti:

“Türkiye, bağımsız, her şart altında kendi ayakları üstünde duran bir ülkedir. Kimsenin merhameti sayesinde var değildir. Türkiye kendisine yöneltilen kötülüklerin tümüne karşılık verebilecek durumda ve kendini koruyacak milli birliğe sahiptir.”

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: