İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

GARCİA DIŞİŞLERİ’NE ÇAĞRILDI

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Bernard Garcia, sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısının Fransa Meclisi’nde kabul edilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Bakanlığa, saat 20.42’de gelen Fransız Büyükelçi, gazetecilere açıklama yapmadı. Türk Hükümetinin karara ilişkin duyduğu rahatsızlık, Büyükelçi Garcia’ya bizzat Dışişleri Bakanı İsmail Cem tarafından iletildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Hüseyin Diriöz, Fransa Büyükelçi’ne Cem tarafından iletilen, Türkiye’nin rahatsızlığını şöyle duyurdu:

1. Sözde Ermeni soy kırımı tasarısının Fransız Ulusal Meclisi’nde görüşülme sürecinde Fransız Hükümetinin kayda değer bir önleme gayreti olmamasını, hatta kimi bakanın açıkça bu düşmanlık tasarısını desteklemesini Türkiye teesüfle karşılamaktadır.

2. Fransız Hükümeti’nin bundan böyle sorumluluk içerisinde davranarak oluşan bu bunalım karşısında elindeki bütün imkanları kullanmasını zorunlu görmekteyiz.

3. Ermeni Terörizmi Fransa’da altı Türk diplomatını şehit etmiş, ayrıca Paris Oli katliyamında sekiz Türk ve Fransız vatandaşını öldürmüştür .

4. Fransız Ulusal Meclisi’nin aldığı son karar Fransa’daki yabancı düşmanı, Türk düşmanı ve İslam düşmanı akımlara güç kazandıran ve Ermeni terörizmini yeniden harekete geçirebilecek sorumsuz bir davranıştır.

5. Fransa’da üç yüz bin dolayında Türk vatandaşı vardır. Fransız Ulusal Meclisi’nin kararından cesaret alabilecek, düşmanlık ve terör hareketleri karşısında Türk vatandaşlarının ve Türk diplomatların can güvenliği doğrudan doğruya Fransız Hükümeti’nin sorumluluğundadır. Oluşan bu ortamda Fransız Hükümetinden diplomatlarımız dahil olmak üzere tüm vatandaşlarımızın güvenliği için her türlü önlemi almasını talep etmekteyiz.

Yorumlar kapatıldı.