İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransa, Ermeni tasarısını oyluyor

“Fransa Ermenilerin 1915 yılında maruz kaldığı soykırımı resmen tanır” ifadelerinin yer aldığı sözde soykırım tasarısının kabul edilmesi bekleniyor.

Fransa Meclisi genel kurulu bu sabahki oturumunda, sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin tasarıyı oylayacak. Geçen yılın kasım ayında senatoda kabul edildikten sonra meclise geri dönen tasarı, 11 Ocak’ta dış ilişkiler komisyonunda yapılan toplantılarda bir parlamenter hariç tüm üyelerinin desteğini almıştı.

Meclisin gündemindeki tasarıda, “Fransa Ermenilerin 1915 yılında maruz kaldığı soykırımı resmen tanır” ifadeleri yer alıyor. Tasarıyı destekleyenler, bunun Türkiye karşıtı bir girişim olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Türkiye geçmişteki hatalarını kabul etsin”.

Ankara’dan Paris’e uyarı

Fransa’nın her iki meclisindeki parlamenterler, tasarıya karşı olsalar bile, 1915 olaylarının soykırım olduğunu öne sürüyor. Tasarıya karşı çıkanların itiraz noktası, Fransa’nın bir yargıç gibi hüküm veremeyeceği düşüncesi. Bu görüşü savunanlar, çekimser oy vereceklerini açıkladılar. Soykırım tasarısına karşı çıkanlar ayrıca, bu tasarının seçim kaygısıyla hazırlandığını dile getiriyor. Türkiye’nin, Türk-Fransız ilişkilerinin zarar göreceği uyarısına karşın, tasarının bugünkü oturumda kabul edilmesi bekleniyor.

Yorumlar kapatıldı.