Yükleniyor Etkinlikler

← Etkinlikler sayfasına geri dön

Getronagan Lisesi’nden Yetişenler Derneği

+ Google Haritalar
Prof. Celal Öker Cad. No:3 Harbiye
İstanbul, 34373 Turkey
+90212 240 41 28

11 Ekim 1947 yılında aşağıda adı geçen Getronagan’lılar tarafından kurulmuştur: Vartan Begyan – avukat (başkan), Zareh Magar – diş hekimi (başkan vekili), Aram Antreasyan – mühendis (sekreter), Ardaşes Mateosyan – işadamı (veznedar), Harutyun İşhan – diş hekimi (üye). Bu kişiler aynı zamanda ilk Yönetim Kurulu’nu da oluşturmuşlardır. Dernek merkezi olarak Beyoğlu, Hasnun Galip Sok. No:17’deki binanın ilk katı kiralanır.

25 Ocak 1948’de toplanan ilk Genel Kurul’un divan heyeti şu şekilde oluşur: Istepan Aratan (başkan), Gazaros Balcıyan (başkan vekili), Mayda Olçay (sekreter), Dikran Hacıyan (yazman).

22 Haziran 1948’de iki aylık bir dergi yayımlanması kararlaştırılır. 1970 yılına kadar devam eden bu edebiyat ve sanat dergisinin adı ise “Hantes Mşaguyti” (Kültür Dergisi) olur.

Derneğin ikinci adresi Şişli Halaskargazi Cad. üzerindeki bir binanın bodrum katı olur. Dernek daha sonra kendi mülkü olan Harbiye Celal Öker Sok. No: 2’deki binanın giriş katına taşınarak günümüze kadar faaliyetlerini sürdürmektedir.

Burada özellikle Getronagan Okulu Derneği’nin fikir babasının Getronagan okulu öğrencilerinden, daha sonra araştırmacı yazar ve edebiyatçı Hagop Siruni Cololyan olduğunu hatırlamak gerekir. Böylece, ilk Getronagan Okulu’ndan Yetişenler Derneği’nin 1909 yılında Hagop Siruni, Avedik Mesrobyan, Hırant Saryan, Kurken Elmasyan, Vahan Asasyan ve Horen Asaduryan tarafından kurulmuş olduğunu söyleyebiliriz.

Aralık 2019

YERVANT ODYAN 150. YIL ETKİNLİĞİ

Aralık 20 @ 8:45 pm - 10:30 pm EEST
Getronagan Lisesi’nden Yetişenler Derneği, Prof. Celal Öker Cad. No:3 Harbiye
İstanbul, 34373 Turkey
+ Google Haritalar

İki dilli etkinlik Getronagan Derneği’nde gerçekleşecek ACININ VE MİZAHIN YAZARI YERVANT ODYAN 150 YAŞINDA Yaşamı acılarla, sürgünlerle geçti. Gazeteci, yazar Yervant Odyan doğduğu İstanbul’dan öldüğü…

Daha fazlasını bul »
+ Etkinlikleri dışa aktar