İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TGB ve Ülkü Ocakları Talat Paşa’yı andı

***HyeTert, bu kaynağın ve/veya içeriğin yanlış ve/veya yanıltıcı bilgiler ve/veya soykırım inkarcılığı, ırkçılık, ayrımcılık ya da nefret suçu içerdiği/yaydığı kanısındadır. Metni paylaşmadan önce bu uyarıları göz önüne alarak, içeriği ve/veya kaynağı güvenilir kaynaklardan kontrol ediniz.***

İttihat ve Terakki’nin liderlerinden Talat Paşa şehit edilişinin 99’uncu yıldönümünde anıldı. TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer, mesajında Talat Paşa’nın teşkilatçılığına vurgu yaparken, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş de açıklamasında “Türk milletinin şerefli evladı” dedi.

Talat Paşa, 15 Mart 1921 günü, Ermeni komitacı Tehlerian tarafından, Berlin’de evinin bulunduğu sokakta vurularak şehit edildi. Türk devriminin fedailer geleneğinden Talat Paşa şehit edilişinin yıldönümünde anıldı.TGB yaptığı paylaşımda “İttihat ve Terakki’nin liderlerinden, 1908 Hürriyet Devrimi önderlerinden Talat Paşa’yı şehit edilişinin yıldönümünde saygı ve minnetle anıyoruz. ‘Vatan, benim ölümümle bir şey kaybedecek değildir. Bir Talat gider, bin Talat yetişir!’” yazdı. TGB Genel Başkanı Yıldırım Gençer de Talat Paşa’yı anma mesajında fedailik ve teşkilatçılık özelliklerine vurgu yaptı: “Talat Paşa, 150 yıllık Türk Devriminin büyük önderlerindendi, fedai geleneğinin baş temsilcisiydi. Ermeni komitacılar tarafından kalleşçe şehit edildi. Büyük teşkilatçılığı vatan sevgisinden geliyordu. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.”

TÜRK MİLLETİNİN ŞEREFLİ EVLADI

Ülkü Ocakları da Talat Paşa’yı andı. Kendisi de tarihçi olan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, Talat Paşa’yı andığı mesajında şunları yazdı: “Devletin tahsis ettiği konakta oturmayan; beyaz undan yapılmış ekmeği getirdiklerinde, ‘Milletim kara ekmek yerken ben bunu yiyemem’ diyen ve sefer tasıyla işe giden; Berlin’de Ermeni suikasti sonucu şehit edilen Türk Milletinin şerefli evladı Mehmed Talat Paşa’yı şehit edilişinin yıldönümünde rahmet ve fatihalarla anıyorum.

“Taşnak ve Hınçak Ermeni terör örgütlerinin Anadolu’da kökünü kazıyan ve 15 Mart 1921 tarihinde Ermeni teröristlerce suikast sonucu şehit edilen Talat Paşa 22 yıl boyunca Almanya’da medfundu. Hürriyet kahramanı Talat Paşa’nın naaşı 25 Şubat 1943 tarihinde Türkiye’ye getirildi. İttihatçılar devrin ülkücüleriydi. Evet İttihatçılar hayalperest olabilir ancak asla menfaatperest değillerdi. Büyük hayalleri vardı. Osmanlı’yı yeniden cihan devleti yapma hayali. O hayalleri gerçek olmadı fakat Türkiye Cumhuriyetini de ittihatçı kadro kurdu.”


https://aydinlik.com.tr/haber/tgb-ve-ulku-ocaklari-talat-pasa-yi-andi-202852

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın