İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

800 yıllık cami 5 yılın ardından ibadete açılıyor

Şanlıurfa‘nın simgesi Balıklıgöl Yerleşkesi’nde bulunan, zeminindeki kayma ve su sızıntısı nedeniyle 5 yıldır kapalı tutulan 800 yıllık Döşeme Camii, Arnavutluk, İtalya ve Yunanistan’dan gelen ekiplerin yaptığı çalışmalarla restore edildi. Zemini sağlamlaştırılan ve su sızıntısı önlenen caminin Ramazan ayında ibadete açılması hedefleniyor.

Dünyanın tek doğal akvaryumu olarak kabul edilen Balıklıgöl Yerleşkesi’ndeki Döşeme Camii’nin zemininde, 13 yıl önce aşırı kirlilik nedeniyle Balıklıgöl’deki suyun boşaltılarak temizlenmesinin ardından kayma meydana geldi. 2015 yılında Vakıflar Şanlıurfa Bölge Müdürlüğü’nce yürütülen restorasyonda ilk önce zemindeki kaymayı önlemek için ‘jet-grout’ olarak adlandırılan özel bir yöntemle zemin ana kayaya sabitlendi. 

5 yıldır önü alınamayan kayma nedeniyle camide oluşan çatlaklar ve su sızması nedeniyle ibadete kapalı caminin bir an önce faaliyete geçmesi için ekipler, bazı bölümleri ziyarete açtı.

ÜÇ ÜLKEDEN EKİP GELDİ

ÜÇ ÜLKEDEN EKİP GELDİ 

Geçtiğimiz yıl da İtalya, Yunanistan ve Arnavutluk’tan 3 ayrı inşaat firması, restorasyon çalışmalarına destek vermek için teknik ekip gönderdi.

Camide su birikmesini engelleyebilmek için çalışmalara başlayan ekipler, özel ‘bio’ karışımlarla hazırlanan sıvaları kullanmak için de hazırlık yaptı. Cami inşaatında çalışan yabancı ekipler, aynı zamanda inşaatta çalışan ustalara yönelik uygulamalı eğitimler veriyor.

Geliştirdikleri özel sıvayla caminin nemden korunması ve taşların güçlendirilip sudan etkilenmemesine çalışıldı.

RAMAZAN AYINDA FAALİYETE GİRECEK

RAMAZAN AYINDA FAALİYETE GİRECEK 

Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Döşeme Camii restorasyonunu çok zor ve kapsamlı olduğunu belirterek, “Restorasyonumuz tamamlanma aşmasına geldi. Döşeme Camii’nin ibadete açılışı Ramazan ayı olarak planlanıyor.

İbadete açıldıktan sonra da cami avlusu ve üstünde kalan aksaklıklar giderilecek. Öncelikle 1987 ve 2009 yıllarında Balıklıgöl’ü temizlerken suyun boşaltılması sırasında camimizde suya doğru bir kayma meydana geldi. Eğer Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz müdahale etmemiş olsaydı camimizin suya doğru yıkılma tehlikesi söz konusuydu” dedi.

HER YIL BİNLERCE KİŞİ ZİYARET EDİYOR

HER YIL BİNLERCE KİŞİ ZİYARET EDİYOR 

Hazreti İbrahim’in ateşe atıldığına inanılan makamın bulunduğu alanda inşa edilen ve Balıklıgöl’ün güneybatı kıyısında yer alan Döşeme Camii, Osmanlı döneminde medrese, mezarlık ve Hazreti İbrahim’in doğduğu mağaradan oluşan bir külliyeye dönüştürüldü.

Son olarak 1810 yılında temelinden restore edilerek günümüzdeki halini alan cami, Balıklıgöl kıyısında bulunması nedeniyle her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.

TARİHİ

TARİHİ 

Cami, Halil ür-Rahman Gölü’nün (Balıklıgöl) yanında yer almaktadır. Cami halk arasında “Döşeme Camisi” olarak da isimlendirilmektedir.

504 tarihinde Rahip Urbisyus tarafından Hz. İsa Peygamber’in annesi Hz. Meryem adına bir kilise inşa ettirilmiştir. 

Meryem Ana Kilisesi olarak kayıtlara geçen bu kilise, Abbasi Halifesi Me’mun döneminde (813-833), camiye dönüştürülmüştür. 

Minare, Selahattin Eyyubi’nin yeğeni El Melik’ül Eşref Muzafferüddin Musa tarafından 1211–1212 yıllarında onarılmıştır.

Yapı, Kanuni Sultan Süleyman(1520-1566) döneminde restore edilmiştir. 1810 yılında yapı kapsamlı bir onarım görmüştür.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde bu camiden “İbrahim Halil Tekkesi” olarak bahsetmektedir.

(Kaynak: “Kültür ve İnançlar Diyarı Şanlıurfa” Şanlıurfa Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Yayınları Şehir Kitaplığı Dizisi:26)

https://www.milliyet.com.tr/galeri/800-yillik-cami-5-yilin-ardindan-ibadete-aciliyor-6157153/16

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın