İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Noel Baba’nın çatısı çürüdü

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre Rus Ortodokslarının hac merkezi konumunda bulunan Noel Baba Kilisesi üzerindeki yapının 1 yıllığına yapıldığını ancak 30 yılı aşkın süredir bu yapının kilise duvarları üzerinde çürüdüğünü savunan eski Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Bülent Baykal, “Baraka gibi görünen o yapı 1 yıllığına kiliseyi rüzgâr ve yağmurdan koruması için yapıldı. Ama maalesef yeni proje yapılamadığı için o yapı günümüze kadar geldi” dedi. Yapının kiliseye zarar verdiğini iddia eden Baykal, “Birçok bilim insanı ile konuyu istişare ettik. Burası insanlık tarihi adına çok önemli bir eser. Her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor. Ama çatıyı kaplayan bu çelik-plastik yapı sera etkisi yarattığı için kilisenin tamamını adeta çürütüyor. Ayrıca yapı üzerine yük de biniyor. Çünkü yapıldığı tarihte kullanılan malzeme kalitesi çok kötü” diye konuştu.

NOEL BABA DA ÇOK ÖNEMLİ

Şanlıurfa’daki Göbeklitepe üzerine yapılan koruma çatısını örnek gösteren Baykal, şöyle devam etti: “Göbeklitepe’yi de inceledik. Orada kullanılan malzeme gerçekten inanılmaz. Bir an önce Noel Baba Kilisesi de benzer bir proje ile koruma altına alınmalı. Çünkü Noel Baba Kilisesi’nin de önemi çok büyük. Böyle bir çalışma kiliseyi sera etkisinden kurtardığı gibi görsel kirliliği de yok eder.”

BİZ DE RAHATSIZIZ

Mucizelerin Azizi olarak bilinen Aziz Nikolaos adına Myralılar tarafından yaptırılan kilisenin çatısındaki yapıdan rahatsız olduklarını vurgulayan Aziz Nicolas Anıt Müzesi Kazı Başkanı Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sema Doğan da “O çatıdan biz de rahatsızız. Zaten kilisede çatlaklardan su girmesi nedeniyle birtakım problemler var” dedi.


https://www.cnnturk.com/turkiye/noel-babanin-catisi-curudu

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: