İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Rum Başpiskopos: Kuzey Kıbrıs’tan alışveriş yapanlar dini değerlerden sapmıştır

Hrisostomos, Paskalya Bayramı nedeniyle Kıbrıslı Rumlara hitaben yaptığı açıklamada “Her gün Kuzey’e alışveriş için geçen, yasadışı Ercan Havaalanı’nı kullanarak seyahat edenler, kürtajı savunan ve eşcinsel çiftlerin birlikte yaşayabilmesini destekleyenler kadar ulusal ve dini değerlerden sapmıştır” dedi.

Kuzey Kıbrıs Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı ise Hrisostomos’un sarf ettiği sözlerin ‘tam anlamıyla Orta Çağ yaklaşımını ve zihniyetini’ yansıttığını belirterek tepki gösterdi.

Bakanlık açıklamasında şöyle denildi;

“Başpiskopos yaptığı açıklamada, ülkemize geçip alışveriş yapan, seyahatleri için Ercan Havaalanı’nı kullanmayı tercih eden Kıbrıslı Rumları, hem ulusal hem de dini değerleri erozyona uğramış kesimler olarak niteleyen Orta Çağ zihniyetini ifade etmekten çekinmemiştir. Bu adada iki halk arasında güven ortamını oluşturacak olan en önemli unsur iki tarafın özellikle ticaret ekonomi ve turizm konularında daha fazla ilişki içerisine girmesi ve işbirliği yapmasıdır. Bu noktada Kıbrıs Rum yönetimine bir kez daha çağrı yapmak istiyoruz, iki taraf arasında zaten var olan güven eksikliğini daha da geriye götüren bu açıklamaları kınayıp, iki halkı birbirinden uzaklaştıran açıklamalar yerine barışçıl ve iş birliğinin önemini vurgulayan mesajı Kıbrıs Rum toplumuna veriniz. İki taraf arasındaki geçişlerin karşılıklı olarak artması, ekonomi ve ticaret konularındaki ilişkilerin ve aktivitelerin kapsamının genişlemesi ve serbestleştirilmesi; yaratacağı ekonomik karşılıklı bağımlılık nedeniyle bu adada asıl ihtiyacımız olan şeydir.”


Sputnik Türkiye

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: