İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kadir İnanır Diyarbakır’da

Kadir İnanır, ‘Kapı’ filminin söyleşisi için Diyarbakır’da. İnanır’ın söyleşisine Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir eşbaşkanları ile Barış Anneleri’nin de dahil çok sayıda kişi katıldı.

Diyarbakır’da düzenlenen bir organizasyonla, 12 Nisan’da gösterime giren “Kapı” filminin başrol oyuncusu Kadir İnanır katılımıyla söyleyişi düzenlendi. Diyarbakır Forum AVM’de yapılan söyleşiye Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık, Barış Anneleri Barış Meclisi üyeleri, HDP Diyarbakır ilçe belediye başkanları yanı sıra bini aşkın yurttaş katıldı. Hazırlanan platforma çıkan İnanır’ın yanına giden Barış Anneleri Meclisi üyeleri, İnanır ile tokalaştı. Kısa bir konuşma yapan Bandırma 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde 1 Mart’tan beri açlık grevinde olan Fetullah Yiğit’in annesi Nafiye Yiğit, İnanır’dan ve tüm toplumdan açlık grevinde olan insanların sesi olmalarını istedi.

‘Herkesin elini taşın altına koymalarını istiyoruz’

Yiğit, “Kadim ve kutsal Amed’e hoş geldiniz” dedi. Açlık grevlerinin dünyanın dört bir yanına yayıldığını hatırlatan Yiğit, “Barış Anneleri olarak, Kadir İnanır başta olmak üzere herkesin açlık grevinde olan çocuklarının talepleri konusunda elini taşın altına koymalarını istiyoruz” diye konuştu.

‘Hayatınız boyunca geleceğinizi asla şansa bağlamayın’

Daha sonra konuşan Kadir İnanır, ilk kez 1971 yılında Diyarbakır’a geldiğini belirterek, şunları söyledi: “1971 yılında Diyarbakır’a geldim. Türkiye’de insanlar araba almak için sıraya giriyordu. Araba azdı. Sıra çekmek isteyenler, torbadan bir numara çekiyordu. Onlara araba çıkarsa o dönem de araba sahibi olurlardı. Ben de kalabalık bir ekiple geldim. Bir numara çektim. O şanslı adam gidip arabasını alacaktı. O kadar talep vardı ki araba sahibi olmaya, ben de bir tek kelime söyledim. Hayatınız boyunca geleceğinizi asla şansa bağlamayın. Bugün de aynı şeyi söylüyorum. Hoş geldiniz.”

‘Yaşama ses verelim yaşama ses olalım’

Daha sonra sinema salonlarının bulunduğu alana geçen İnanır ve beraberindekiler, “Kapı” filmini izledi. Film gösteriminin konuşan DBB Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, “Mezopotamya’nın bereket ağacını ve barış güvercinini anaların ilmek ilmek ördüğü beyaz tülbentlerle toprağı kazıp çıkarma zamanı” dedi. “Yaşama ses verelim yaşama ses olalım” diyen Mızraklı, Dört Ayaklı Minare ve Kurşunlu Cami’nin işlenmiş olduğu tabloyu Tahir Elçi anısına Kadir İnanır’a verdi.

‘Bu topraklar birçok kültürün, inancın ve dillerin buluştuğu bir yer olacak’

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ise tarihini bilmeyen halkların büyük acılar yaşadıklarını tanıklık ettiklerini söyledi. Birçok kültür ve inancın yaşadığı Mezopotamya’da açıların ve sevinçlerin birlikte yaşandığını ifade eden Türk, “Biz bu topraklarda geçmişte yaşadıklarımız unutursak özgür demokratik bir gelecekle buluşamayız. Tarihini bilmeyen halklar büyük acılar çekiyor. Bugün burada dışlanmış unutulmuş halkların dramını hep birlikte izledik. Umut ediyorum bu topraklar yine birçok kültürün, inancın, dillerin buluştuğu bir yer olacaktır. Değerli Kadir İnanır’a halkları ve acıları anlatan bu filminden dolayı kendini kutluyor ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Filmin konusu

“Kapı” Filmi, Mardinli Süryani bir ailenin ölen oğulları ardından Berlin’e uzanan hayatları ve 25 yıl sonra bir ölüm kuyusundan gelen haberle başlayan yolculuklarının hikayesini konu alıyor.


Yeni Yaşam Gazetesi

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: