İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

25 Şubat Ermenistan Milli Kahramanı Andranik Paşa’nın doğum günüdür

25 Şubat Ermeni tarihinde Andranik Paşa adıyla ölümsüzleşen Andranik Ozanyan’ın doğum günüdür.

Andranik Ozanyan 25 Şubat 1865 yılında Batı Ermenistan’ın Şebinkarahisar şehrinde dünyaya geldi. Şebinkarahisar’daki Ermeni Muşeğyan okulunu bitirdikten yaklaşık 1 sene sonra Osmanlı Hükümetinin Ermenilere karşı Zulüm politikası başlamıştı artık. Aşağılamalara maruz kalan Ermeni halkının onurunu ve hayat güvenliğini savunmak için genç Andranik’in ilk eylemi Ermenileri zulmeden Jandarma komutanının öldürülmesi oldu. Hapis cezasına çarpıtılan Andranik bir süre sonra hapisten kaçmayı başarıyor.

O günden beri hayatın sonuna kadar Fedayi, General, Paşa ünvanlarıyla bilinen ve hayattayken artık efsaneleşmiş Andranik Ozanyan birçok savaşlara, kurtuluş mücadelelere katıldı. Osmanlı Hükümeti tarafından Ermenilere karşı düzenlenen terör eylemleri, Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleştirilen Ermeni Soykırımı, Ermeni halkın içinde yayılan farklı hastalıklar, devrim hareketleri, anlaşmazlıklar ve politik oyunlar. İşte Andranik Paşa’Nın yaşadığı dönemin genel tablosu.  

Büyük kahraman vatanından çok uzakta, ABD’nin Chico şehrinde 31 Ağustos 1927 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 1927 yılının Eylül ayında onun cesedi Paris’e gönderildi ve meşhur Père Lachaise Mezarlığında defnedildi.

2000 yılında Andranik Paşa’nın naaşı bir yolculuk daha gerçekleştirip Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da bulunan ‘Yerablur’ askeri mezarlığında Karabağ savaşında hayatlarını kaybeden askerlerin yanında rahatını buldu.  

Andranik Paşa’nın adı birçok meydan, okul, mahalle ve sokaklara verildi. Birçok şehir ve köylerde ise onun heykelleri duruyor. Onun kahramanlıkları dile getiren birçok edebiyat eserleri mevcut.

https://www.ermenihaber.am/tr/news/2019/02/25/Ermenistan-Milli-Kahramanı-Andranik-Paşa/148776

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: