İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başka din mensuplarına en müsamahalı kesim Müslümanlar

Dine yönelik tutumlar konusunda yapılan anket sonuçları


Ömer Çiftçi’nin haberi

RİSALEHABER- YouGov adlı şirketin dine yönelik tutumlar konusunda yaptığı anket ilginç sonuçlar verdi. Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmaya göre Hristiyan ülkelerdeki vatandaşlar Müslüman değerlerini istemezken, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki Müslüman ülkelerin vatandaşları için tersi bir durum söz konusu.

BATI DÜNYASINDA İSLAM ANLAYIŞI

Şirketin Fransa ve Almanya başta olmak üzere batıdaki Hristiyan devletlerinde yaptığı ankete göre, Fransız ve Almanların yarısı, ABD ve İngiltere’nin üçte biri Müslüman değerlerinin ulusal değerler ile uyuşmadığını düşünüyor.

Araştırmaya göre Almanya’da Müslümanların değerlerini istemeyenlerin oranı yüzde 53 olarak açıklandı. Diğer dinler hakkında aynı düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 10’da kaldı.

ABD halkının yüzde 37’si bu kanaatte iken, İngiltere’de bu oran yüzde 32’ye düşüyor.

İSLAM DÜNYASINDA DURUM FARKLI

Şirketin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki Müslümanların düşünceleri üzerinde yaptığı araştırmalar aksi sonuçlar veriyor. Pek çok Müslüman ülkesinde yaşayan vatandaşlara göre ülkelerinde Hristiyanlar ulusal değerleri ile bağdaşıyor.

Cezayir’de Müslümanların sadece yüzde 23’ü, Suudi Arabistan’da vatandaşların yüzde 25’i, BAE’de yüzde 13’ü ve Mısır’da halkın yüzde 7’si Hristiyanların ulusal değerlerle bağdaşmadığını düşünüyor.

Bu ülkelerde oklar daha çok Yahudi ve Hinduların üzerinde görünüyor.

https://www.risalehaber.com/baska-din-mensuplarina-en-musamahali-kesim-muslumanlar-346518h.htm

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın