İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ermenistan ile Almanya Başbakanları Berlin’de bir araya geldi

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görüşmesi Berlin’de başladı.

Edinen bilgiye göre Merkel, Ermenistan Başbakanı’nı kendi ikametgahında askeri törenle karşıladı.

İki liderin bir yemeli görüşme yapacağı öngörülmüştür.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Merkel’in daveti üzerine 30 Ocak tarihinde resmi ziyaret için Almanya’ya gitti. Ziyaret kapsamında resmi görüşmeler 31 Ocak’ta Köln kentinde başladı.

Hatırlanacağı üzere Almanya’ya yaptığı resmi ziyareti çerçevesinde 31 Ocak’ta Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Bundestag’ın Almanya-Güney Kafkasya parlamento dostluk grubunun milletvekilleriyle akşam yemeğinde bir araya gelmiş.

Ermenistan Hükümeti Enformasyon ve Halkla İlişkiler Dairesi’nden edinen bilgiye göre görüşmeye Almanya Başbakanlık Ofisi’nden ve Dışişleri Bakanlığından üst düzey temsilciler katılmış.

Başbakan Paşinyan, Ermeni-Alman işbirliğinin dinamik gelişiminin Ermenistan’ın dış politikasında önemli bir yere sahip olduğunu ve ikili gündemde parlamentolararası ilişkilerin özel bir önem taşıdığını vurgulamış.

Ermenistan’da yer alan demokratik reformlara değinen Başbakan Paşinyan “Devrim, halkımızın demokrasiye, insan haklarının korumasına,  küresel özgürlüklerin sağlanmasına olan sadakatını gösterdi.  2018 yılın 9 Aralık’ta düzenlen seçimler sonuçları, halkımızın yaptığı bilinçli seçimini gösterdi. Demokratik yapılarını pekiştirmemiz için elimizden geleni yapacağız” diye ifade emtiş.

Görüşmede Ermeni-Alman işbirliğinin gelişimine, parlamentolararası ilişkilerin pekiştirmesine, Ermenistan-AB işbirliğine, Ermenistan’da yer alan demokratik değişimlerine dair konular ele alınmış.

https://www.ermenihaber.am/tr/news/2019/02/01/Ermenistan-Pa%C5%9Finyan-Almanya-Merkel-Berlin/147161

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın