İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa’da Azerbaycan pasaportlu PKK’lılar yakalandı

Azerbaycan’da “Azadlıq” muhalif gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni, “Azerbaycan saati” TV programının yaratıcısı ve sunucusu Ganimat Zayidov, Azerbaycan İçişleri Bakanlığı’nın Pasaport, Kayıt ve Göç İdaresinin 10 çalışanının,  yabancı vatandaşlara Azerbaycan pasaportu sattıkları gerekçesiyle görevden alındığını duyurdu.

“Facebook” üzerinden paylaşım yapan Zayidov, Azerbaycan pasaportunu alan kişiler arasında, büyük kısmı İrak’lı olmak üzere, çok sayıda PKK üyelerinin de bulunduğuna dikkat çekti.

Aynı açıklamaya göre, Azerbaycan pasaportunu elde eden şahıslar önce Bakü’deki “Ramada” otelinde ağırlandı, daha sonra Avrupa ülkelerine gönderildi. Olay, Avrupa’ya giden kişilerin pasaportlarının sahte olduğunun anlaşılması üzerinde ortaya çıktı.

“Ramada” otelinin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın koruma müdürü Beyler Eyyubov’a ait olduğuna dikkat çeken Zayidov’a göre, daha önce Azerbaycan’da PKK üyelerine pasaport verme süreci, Azerbaycan Milli Güvenlik Bakanı Eldar Mahmudov tarafından kontrol ediliyordu. Daha sonra bu işlemler Beyyler Eyyubov’un kontrolüne geçti. Kaynağa göre bu süreç, şahsen İlham Aliyev’in talimatıyla gerçekleştiriliyor.

 

https://www.ermenihaber.am/tr/news/2019/02/01/Avrupa-Azerbaycan-PKK1/147132

İlk yorum yapan siz olun

Bir Cevap Yazın